Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Koniec ferii zimowych w TPD

Koniec ferii zimowych w TPD

Treść

W piątek, 23 lutego br. w Placówce Wsparcia Dziennego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Gorlicach, odbyło się podsumowanie ferii zimowych, które trwały od 12 do 23 lutego. Przebiegały pod hasłem „Aktywnie i zdrowo spędzamy czas”.
zdjęcie grupowe dzieci z TPD
Przybyłych na spotkanie gości powitała Prezes Zarządu TPD Stanisława Bąk. W spotkaniu uczestniczyli: Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miasta Maria Ludwin,  Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Gorlicach Wojciech Zapłata, Leśnik Nadleśnictwa Gorlice Lasy Państwowe Jadwiga Cieśla, Wiceprezes Zarządu TPD Urszula Szymala, Przewodnicząca Komisji Konkursowej Halina Trybus, dzieci i organizatorzy.
Dzieci - zabawa z chustą.
Krótkiego podsumowania dokonała Stanisława Bąk podkreślając, że tegoroczne ferie, mimo, że były bez śniegu, możemy zaliczyć do bardzo udanych, ponieważ dzieci skorzystały z różnorodnych form spędzania czasu wolnego. Dzieci spotykały się codziennie od godz. 10.00 do godz. 14.00. Z oferty zimowego wypoczynku, w pierwszym tygodniu skorzystało 27 dzieci, a w drugim 25. Podczas dwutygodniowego wypoczynku, dzieci spotykały się, by miło i aktywnie spędzić czas wolny oraz uczestniczyły w różnych atrakcjach, jakie zagwarantowali organizatorzy. Zajęcia były urozmaicone, pełne radości oraz wspaniałej zabawy. Było bezpiecznie, kreatywnie, przyjemnie i  pożytecznie. Nie zabrakło podsumowania przez dzieci, które szczegółowo przedstawiły, co wydarzyło się ciekawego, w jakich aktywnościach uczestniczyły podczas trwania ferii.   
Zdjęcie grupowe dzieci w sali TPD.
Pierwszy tydzień:

  1. Spotkanie z funkcjonariuszem Powiatowej Komendy Policji w Gorlicach.
  2. Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach – zajęcia literacko-edukacyjne pt. „Rusz głową i znajdź rozwiązanie”.
  3. Warsztaty edukacyjne z Fundacją SURVIVAL z Sękowej pt. „W świecie miodów i pszczół.
  4. Zajęcia profilaktyczne z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorlicach.
  5. Wyjście do Kina Kolory na bajkę pt. „Emma i czarny Jaguar”.
  6. Warsztaty kulinarne z kucharzem Radosławem Kłapaczem Chef Service, Fundacja PrzyGotujmy – „Meksykański smakołyk Czurros” oraz „Pieczemy Faworki”, finansowane przez Kulczyk Foundation z programu „Żółty Talerz”.
  7. Zabawy integracyjne, ogłoszenie konkursu plastycznego pt. „Dzikie Zwierzęta w naszych lasach”, zabawy ruchowe przy muzyce, Walentynki „Dzień Zakochanych”, Turniej gier planszowych, prace plastyczne.

Drugi Tydzień:

  1. Zajęcia Teatralne pt. „Lalki świata”  przeprowadzone przez Tomasza Tajaka z Gorlickiego Centrum Kultury – wykonanie kukiełek.
  2. Zajęcia profilaktyczne nt. „Cyber Przemoc – STOP HEJT”, które przeprowadziła Marta Zaborska z Pracowni Edukacji Psychologicznej z Karkowa, finansowane przez Urząd Miejski w Gorlicach.
  3. Zajęcia edukacyjne pt. „Rozszerzona rzeczywistość” z wykorzystaniem gogli VR, długopisów 3D, eksperymenty. Zajęcia przeprowadził Janusz Klupa z  Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu Filia w Gorlicach.
  4. Warsztaty pt. „Ortografia na Wesoło” – Akademia Myślenia Wizualnego, które przeprowadziła Urszula Lizak – Logopeda, Terapeuta TUS.
  5. Spotkanie Edukacyjne „Dzika Lekcja” nt. przyroda-pomoc dzikim zwierzętom, z przedstawicielami Fundacji Dziki Projekt.

Zdjęcie grupowe dzieci w sali TPD.
Następnie głos zabrała Halina Trybus i dokonała podsumowania ogłoszonego konkursu plastycznego pt. "Dzikie zwierzęta w naszych lasach”. W konkursie wzięło udział 19 dzieci, prace zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy nt. dzikich zwierząt żyjących w naszych lasach, w naturalnym środowisku. Zwrócenie uwagi na potrzeby dzikich zwierząt, w tym gatunków chronionych (czyli, nikt nie może polować na nie, wyłapywać ich, krzywdzić, przepędzać, straszyć, zabierać i niszczyć miejsca do życia, aby nie zniknęły z obszarów naszych lasów). Pobudzanie kreatywności i wrażliwości twórczej dzieci. Zaprezentowała prace, które zdobyły I, II, III miejsca w dwóch kategoriach – dzieci młodsze i starsze.
Dzieci trzymają w rękach malowanki otrzymane od pracownika Sanepidu.
Nagrodzone Dzieci:
I KATEGORIA (KLASA I-III)

  • I miejsce – Alan Dziadosz
  • II miejsce – Justyna Hudzik
  • III miejsce – Martyna Augustyn
  • III miejsce – Zuzanna Bąk
  • III miejsce – Lena Bubniak

II KATEGORIA (KLASA IV-VII)

  • I miejsce – Lilianna Czech
  • I miejsce – Marcin Surmanek-Michalik
  • II miejsce – Anna Stachura
  • II miejsce – Klaudia Drągowska
  • III miejsce – Julia Augustyn
  • III miejsce – Antoni Lizak
  • III miejsce – Amelia Bąk.

Nagrody dla dzieci zostały ufundowane przez Nadleśnictwo Gorlice Lasy Państwowe, które wręczyła Jadwiga Cieśla. Każde dziecko otrzymało ekologiczną torbę z logo ptaków oraz książkę przyrodniczą, malowanki, breloczek odblaskowy i inne niespodzianki. Dzieci były bardzo zadowolone z nagród.
Zdjęcie grupowe dzieci w sali TPD z banerem Dziękujemy.
W końcowej części spotkania głos zabrała Maria Ludwin oraz skierowała  miłe słowa i podziękowania  pod adresem organizatorów wypoczynku. Podkreśliła, że program ferii był bogaty w atrakcję i ciekawe wydarzenia i aktywności.   
Dzieci przy stołach wykonują prace plastyczne.
Wychowawcy wręczyli wszystkim dzieciom dyplomy za aktywny udział w ofercie programowej ferii. Czas ferii minął bardzo szybko. Jednak wspólny pobyt z rówieśnikami i bogata oferta zajęć sprawiły, że dzieci będą bardzo mile je wspominać.
Instruktor GCK przemawia do dzieci.
Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Gorlicach kieruje podziękowanie, dla sponsorów Urząd Miejski w Gorlicach, Nadleśnictwa Gorlice Lasy Państwowe, PEPCO – Zarząd Główny TPD, Fundacja Kulczyk Foundation i program „Żółty Talerz”.
Wojtek Wójcik przemawia do dzieci.
Źródło: TPD Gorlice