Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
81. rocznica likwidacji gorlickiego getta

81. rocznica likwidacji gorlickiego getta

Treść

Dziś (19.08) obchodzimy 81. rocznicę likwidacji gorlickiego getta. Z tej okazji, pod monumentem na Placu Dworzysko, odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczną zagładę gorlickich Żydów.

Powitanie uczestników
Uczestników uroczystości przywitał Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz, który po krótkim słowie wstępu przekazał głos przedstawicielom Sądeckiego Sztetla, którzy odczytali Apel Pamięci.

Odczytanie Apelu pamięci
...Jestesmy tutaj, aby w 81. rocznicę zbrodni, jaką było zlikwidowanie getta, przywołać pamięć tych, którzy przez trzy wieki tworzyli historię naszego miasta.

Przyzywam Was, mieszkańcy getta i ziemi gorlickiej wywiezieni 19 sierpnia 1942 roku do obozu Zagłady w Bełżcu, gdzie zostaliście zamordowani w komorach gazowych, a Wasze prochy na zawsze spoczęły w masowych grobach.
Cześć Waszej Pamięci!

Przyzywam Was, którzy przez lata okupacji niemieckiej zginęliście na cmentarzu żydowskim, spoczywając na zawsze w nieznanych i bezimiennych mogiłach.

Przywołujemy Was, którzy zostaliście zastrzeleni na ulicach miasta od kul nazistów i Was, którzy umarliście z głodu i wyczerpania.
Cześć Waszej Pamięci!

Wspominamy Was, 900, którzy podczas likwidacji getta zostaliście zamordowani w brutalnej egzekucji w lesie Garbacz w Stróżówce. Was najstarsi, którzy zostaliście rozstrzelani w „Buciarni".
Cześć Waszej Pamięci!

Wspominamy Was bezimienne dzieci, które w bestialski sposób byłyście mordowane na ulicach Gorlic. Bezbronne, często wyrwane z wózków i ramion. Wspominamy Ciebie, nieznana, mała bohaterko, która licząc na ludzki odruch, w czasie jednej z egzekucji rzuciłaś się na swego oprawcę, mocno go przytulając.
Cześć Waszej Pamięci!

Przyzywamy Was, którzyście zginęli w obozach zagłady i koncentracyjnych...

Oddanie hołdu poległym Złożenie zniczy
Hołd pamięci pomordowanym złożyli: Starosta Gorlicki Maria Gubała oraz Przewodniczący Rady Powiatu Witold Kochan, w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli jego Zastępca Łukasz Bałajewicz, Przewodniczący Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak oraz Radna Rady Miasta Gorlice Bogumiła Burkot.
Złożenie hołdu i kwiatów
Do 1939 r. połowę społeczności naszego miasta stanowili Żydzi. Wraz z wybuchem II wojny światowej część gorlickich Żydów uciekła na wschód, na ziemie zajęte przez Związek Radziecki. W październiku 1941 r. Niemcy utworzyli na terenie Gorlic getto, składające się z dwóch części: rejon Dworzyska i rejon Garbarni.
Powitanie gości W dniach 17-19 sierpnia 1942 roku miała miejsce ostateczna akcja likwidacji Żydów gorlickich. Poprzedzono ją mordami mającymi sterroryzować żydowską społeczność i przygotować do transportu do Obozu Zagłady w Bełżcu, gdzie zostali brutalnie zamordowani.
Uroczystość rocznicowa
PomnikOdczytanie Apelu Pamięci
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Złożenie zniczy pod pomnikiem