Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Skorzystaj z symulatorów i pomóż małej Oli podczas Dni Gorlic

Skorzystaj z symulatorów i pomóż małej Oli podczas Dni Gorlic

Treść

Podczas Dni Gorlic, na Rynku skorzystać będziecie mogli z symulatorów dachowania i zderzenia. Dzięki akcji profilaktycznej, która wystartuje wraz z IV Klasyczną Gorlicką Majówką (1 maja) i zostanie z nami aż do 3 maja, na własnej skórze poczujecie się jak uczestnicy wypadku samochodowego. Uspokajamy – wszystko będzie bezpieczne i pod kontrolą instruktorów. Z symulatorów będzie można skorzystać po wrzuceniu datku do puszki – wszyscy gorliczanie i przyjezdni o wielkim sercu, będą mogli wesprzeć zbiórkę na rzecz Aleksandy Musiał.

Dni Gorlic, gorlicki Rynek, 1-3 maja, godz. 9:00-17:00

Symulator dachowania

Dachowanie to przeżycie, którego nikomu nie życzymy… chyba że w symulatorze. Dzięki niemu przekonacie się na własnej skórze, jak na taką sytuację reaguje wasze ciało i co dzieje się z samochodem podczas dachowania. Uzmysłowicie sobie również dlaczego warto chować różne przedmioty do bagażnika i schowka, a nie trzymać je na siedzeniu obok. Po wejściu do auta zapinacie pasy – jeśli zrobiliście to poprawnie (spokojnie, instruktor dokładnie to sprawdzi), zamykamy za Wami drzwi. Wtedy symulator zaczyna koziołkować, obracając się wokół własnej osi ok. 6 razy w ciągu minuty. Nie ma się czego bać! Instruktor w każdej chwili może zatrzymać urządzenie. Z symulatora mogą jednocześnie korzystać maksymalnie 2 osoby.

Symulator zderzenia

Urządzenie, które w formie zabawy umożliwia sprawdzenie, czym tak naprawdę dla kierowcy i pasażera jest przeżycie „stłuczki”. Znajdując się w przytulnym wnętrzu samochodu, czujemy się bezpiecznie i z nonszalancją podchodzimy do wymogu zapinania pasów. 8 km/h na symulatorze zderzeń pozostawi w waszej świadomości niezatarty ślad w pamięci. Symulacja zderzenia, nawet przy tak małej prędkości pozwala uświadomić sobie, jak na kierowcę i pasażera zadziała siła uderzenia. Po takich doznaniach już nigdy nie zapomnicie zapiąć pasów w swoim samochodzie.

Atrakcje przygotowane zostały w ramach akcji profilaktyki zachowań ryzykowanych.

Zbiórka charytatywna na rzecz Oli Musiał

Aleksandra Musiał urodziła się z rzadką wadą genetyczną 2Q31.1-Q32.3, która przejawia się m.in.: dysmorfią czaszki, palców kończyn górnych i dolnych, neuropatią zanikową obuoczną nerwu wzrokowego, zezem zbieżnym naprzemiennym, astygmatyzmem obuocznym, nadwzrocznością, przewlekłą chorobą nerek stopnia III, padaczką, opóźnionym rozwojem psychoruchowym, niskorosłością, niedoczynnością kory nadnerczy, niedoczynnością przysadki mózgowej, niedoczynnością tarczycy, małogłowiem, koślawością stóp, szpotawością kolan, skoliozą oraz autyzmem atypowym. Ola uczęszcza na wieloaspektową rehabilitację ruchową, logopedyczną, pedagogiczną, integrację sensoryczną, terapię ręki, terapię wzroku, hipoterapię oraz komunikację alternatywną. Dzięki intensywnej rehabilitacji potrafi przejść już samodzielnie krótkie odcinki, coraz więcej komunikuję się z otoczeniem za pomocą gestów i krzyku. Ola przeszła już kilka operacji korekcyjnych dłoni oraz zeza. Od 2020 roku ma podawany hormon wzrostu, co przyspiesza jej Ola uczęszcza do oddziału przedszkolnego „Jagódki” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kobylance. Leczona w poradni neurologicznej, nefrologicznej, okulistycznej, genetycznej, gastrologicznej, dietetycznej, endokrynologicznej, laryngologicznej, stomatologicznej, ortopedycznej, chirurgicznej, neurochirurgicznej, rehabilitacyjnej, hematologicznej, immunologicznej, psychiatrycznej. Ola wymaga intensywnej wieloaspektowej rehabilitacji, stałej opieki wielu lekarzy specjalistów w szpitalach w Krakowie, Katowicach, Chorzowie, Rzeszowie, Krośnie, Tarnowie, zakupu leków i sprzętu rehabilitacyjnego. Wszelka pomoc jest niezbędna do jej prawidłowego rozwoju.