Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
„Muzeum na kółkach” ponownie zawita do Gorlic!

„Muzeum na kółkach” ponownie zawita do Gorlic!

Treść

Muzeum na kółkach to podróżująca wystawa edukacyjna Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która opowiada o historii i tradycji polskich Żydów. W tym roku Gorlice zakwalifikowały się do udziału w projekcie jako jedno z 10 miast z całej Polski!

Muzeum odwiedzi nasze miasto w dniach 27-29 czerwca, a jego wizycie towarzyszyć będą liczne wydarzenia. Już teraz serdecznie zapraszamy do odwiedzenia charakterystycznego pawilonu wystawowego!

Ostatni raz Muzeum na kółkach gościło w naszym mieście w 2017 roku. Wizyta mobilnej wystawy spotkała się z dużym zainteresowaniem gorliczan oraz turystów. Prócz sukcesu frekwencyjnego, „Muzeum na kółkach” okazało się też sukcesem promocyjnym dla naszego miasta, a o Gorlicach w kontekście kultury i historii żydowskiej mogliśmy usłyszeć nawet w ogólnopolskich mediach.

Podczas wizyty Muzeum na ścianie kamienicy przy ul. Cichej 2 powstał mural przedstawiający menorę – jeden z najstarszych symboli judaizmu. 

"Muzeum na kółkach" jest mobilnym projektem edukacyjnym, który na szeroką skalę przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o lokalnych społecznościach żydowskich.

Dla najmłodszych odbiorców został przygotowany stół warsztatowy, przy którym dzieci mogą m.in. dotknąć prawdziwych judaików, a także napisać swoje imię po hebrajsku. Dzięki stałej obecności edukatorów podróżujących z "Muzeum na kółkach" odwiedzający otrzymują informacje o kulturze żydowskiej oraz odpowiedzi na pytania o polsko-żydowskie relacje. 

Serce wystawy stanowi interaktywna mapa, przygotowana specjalnie dla każdej odwiedzanej miejscowości. Mapa zawiera kilkanaście punktów związanych z żydowską historią z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc martyrologii i powojennego upamiętnienia. Dzięki mapie młodsi mieszkańcy lepiej poznają historię swojego miasta, a starsi dzielą się wspomnieniami o dawnych żydowskich sąsiadach.

Odkrywaniu historii własnej miejscowości służą również bogaty program edukacyjny, przygotowany w partnerstwie z lokalnymi koordynatorami projektu. Są to m.in. gry miejskie, spacery oraz wycieczki śladami lokalnego dziedzictwa żydowskiego.

Wystawa edukacyjna, która zagości w Gorlicach to wyjątkowa okazja podkreślenia wielokulturowości naszego regionu. Może zostać wykorzystana jako propozycja lekcji historii, geografii czy wiedzy o kulturze. Więcej informacji o programie wydarzenia już wkrótce.