Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Douglas Emhoff odwiedził Gorlice

Douglas Emhoff odwiedził Gorlice

Treść

Dziś (29.01) Douglas Emhoff, mąż wiceprezydent USA Kamali Harris, złożył wizytę w Gorlicach – rodzinnym mieście swoich przodków. W Mieście Światła przywitał go burmistrz Rafał Kukla. Drugi Dżentelmen Stanów Zjednoczonych Ameryki odwiedził punkty związane z historią społeczności żydowskiej oraz miejsca pamięci.

W programie wizyty nie zabrakło także briefingu prasowego z udziałem lokalnych, ogólnopolskich i światowych mediów. Głównym miejscem spotkania oficjalnych delegacji był Dwór Karwacjanów, gdzie goście mieli okazję zobaczyć wystawę poświęconą gorlickiej społeczności żydowskiej.

Na prośbę Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli, dostojny gość dokonał wpisu do miejskiej księgi pamiątkowej.

Moment ten był także okazją do przekazania okolicznościowego upominku – lampy naftowej oraz srebrnej, kolekcjonerskiej monety wybitej przez Narodowy Bank Polski z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza.

Czas spędzony w gorlickiej Galerii Sztuki był sposobnością do rozmów o historii i teraźniejszości Gorlic, w których udział wzięli także Konsul Generalny USA w Krakowie Erin Nickerson, Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz, Przedstawiciele Sądeckiego Sztetla – Łukasz Połomski i Edyta Danielska, a także Tomasz Pruchnicki. Delegacji USA towarzyszył również genealog Matan Shefi. Douglas Emhoff odbył także krótki spacer po Starówce – odwiedził Rynek, ul. Piekarską, Wąską, Cichą, Plac Dworzysko oraz pomnik upamiętniający likwidację gorlickiego getta, u zbiegu Strażackiej oraz Krzywej.

Chcąc zobaczyć kamienicę, w której mieszkali jego przodkowie (budynek dzisiejszej poczty na Zawodziu), kolumna zatrzymała się na skrzyżowaniu ul. Węgierskiej i Kościuszki. 

Delegacja udała się także na ul. Stróżowską, pod Sidur Przechodniów – miejsce pamięci o naszych sąsiadach, znajomych, przyjaciołach wyznania mojżeszowego.

Na zakończenie oficjalnej wizyty, Drugi Dżentelmen USA oddał cześć pamięci ofiarom pomordowanym w lesie Garbacz – w 1942 r. rozstrzelanych zostało tam około 700 osób pochodzenia żydowskiego – głównie kobiety i dzieci.

Ta niewątpliwie ważna z punktu widzenia promocyjnego i historycznego wizyta, pozwoliła przedstawić Gorlice jako miasto dbające o lokalne dziedzictwo i krajobraz kulturowy, od stuleci oparty na różnorodności – narodowości, wyznań, kultur, a nawet języków. Wizyta Douglasa Emhoffa w Europie promuje „wysiłki administracji Bidena-Harris w zakresie walki z antysemityzmem na całym świecie.” Kolejnym celem Amerykanina jest wizyta w Berlinie, gdzie uda się na spotkanie rządowych wysłanników i koordynatorów do walki z antysemityzmem.

Fotorelacja z wydarzenia dostępna jest tutaj.