Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Baner reklamujący kampanię Moje nerki.

Kampania społeczna „Moje nerki”

Treść

Głos Seniora oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki prezentują najnowszy spot ogólnopolskiej kampanii społecznej Moje Nerki, z udziałem Honorowej Ambasadorki Głosu Seniora - Hanny Piekarskiej!

Na przewlekłą chorobę nerek w różnym stopniu choruje 4,7 mln Polaków, przy czym 95% chorych  o tym nie wie. Jest to druga po nadciśnieniu tętniczym, najczęstsza przewlekła choroba w naszym kraju. Eksperci szacują, że przewlekła choroba nerek skraca oczekiwany czas dalszego życia o 30%, natomiast zaawansowana – aż o 80%! WHO informuje, że ta choroba do 2040 roku stanie się już 5-tą, co do częstości przyczyną zgonów na świecie.

Kampania Moje Nerki jest realizowana przez Głos Seniora przy współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Moje Nerki i Polskim Towarzystwem Nefrologicznym, a także ekspertami, pacjentami oraz ambasadorami akcji. Kampania ma za zadanie zachęcić wszystkich Polaków do zbadania nerek celem wychwycenia wczesnych, bezobjawowych przypadków zaburzenia tego organu. Szczególnie w dobie pandemii, pacjenci odkładali wizyty u lekarzy, a o badaniach profilaktycznych zapominali. Przez to do nefrologów trafiają coraz częściej pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek, którym można zaproponować tylko leczenie nerkozastępcze, tzn. dializoterapię i w dalszej perspektywie przeszczepienie narządu.

Ogólnopolska kampania Moje Nerki skupia się szczególnie na osobach powyżej 65. roku życia, które stanowią obecnie ponad 25% społeczeństwa Polski jak podaje GUS, czyli 9,8 mln osób (dane z 2020 roku). Ponad 95 proc. chorych nie wie, że cierpi na przewlekłą chorobę nerek. Pokazuje to olbrzymią skalę problemu, wynikającą często z braku świadomości objawów choroby, braku poddawania się regularnym badaniom profilaktycznym a przede wszystkim lekceważenia bądź braku świadomości grożących tego konsekwencji.

Aby wykryć przewlekłą chorobę nerek, wystarczy poddać się prostym badaniom takim jak: badanie ogólne moczu pod kątem białkomoczu, stężenie kreatyniny w surowicy i wyliczenie eGFR (wskaźnik przesączania kłębuszkowego) oraz pomiary ciśnienia krwi, zwłaszcza w grupach wysokiego ryzyka, w tym u osób powyżej 65. roku życia.

Dołącz do kampanii Moje Nerki! Udostępnij spot i zostań ambasadorem akcji.

Źródło: Stowarzyszenie MANKO