Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
koncert świąteczno-noworoczny w  Centrum Sztuki Mościce

Klub Abstynenta EGIDA wyróżniony

Treść

26 grudnia, w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie odbył się przepiękny koncert świąteczno-noworoczny w wykonaniu Orkiestry Arte Symfoniko, pod batutą Mieczysława Smydy. Podczas wydarzenia, wręczone zostały wyróżnienia dla wolontariuszy, stowarzyszeń, fundacji i organizacji, które działają w obszarze wsparcia osób niesamodzielnych.

W gronie wyróżnionych znalazł się Gorlicki Klub Abstynenta EGIDA. Podziękowanie w formie dyplomu w imieniu Prezesa Klubu "Egida" Grażyny Wawrzonek, odebrał członek Zarządu Stowarzyszenia Dariusz Łaś. Wyróżnienie wręczył Przewodniczący Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak, który reprezentował burmistrza Rafała Kuklę.
dyplom dla Klubu Abstynenta EGIDA
Gorlicki Klub Abstynenta „EGIDA”
, działa od 36 lat. Wszystko zaczęło się we wrześniu 1986 r., kiedy grupa osób zainteresowanych problematyką uzależnień założyła i powołała do działalności profilaktyczno-edukacyjny Klub Abstynenta o wymownej i pięknej nazwie „EGIDA”. Klub w chwili powstania liczył kliku stałych członków i korzystał z pomieszczeń Zakładu Opieki Zdrowotnej Gorlice przy Poradni Odwykowej. Obecnie Klub liczy 55 stałych członków, jednak liczba ta stale się zmienia – abstynenci z dłuższym lub krótszym stażem odchodzą w swoje normalne, trzeźwe życie, a nowi, którzy przychodzą po wsparcie, to najczęściej ci, którzy kontynuują terapię w Centrum Terapii Uzależnień. W ciągu roku z codziennych spotkań klubowych korzysta średnio 500 osób – członków Klubu oraz ich rodzin wraz z dziećmi, ale także osób niezrzeszonych. W szeregi Klubu mogą wstępować nie tylko osoby, które doświadczyły problemu, ale także ci, którzy deklarują abstynencję. Klub współpracuje ściśle z Centrum Terapii Uzależnień w Gorlicach. Współpraca z Centrum Terapii a Klubem Abstynenta oraz wspólnotą AA jest niezbędna, bo proces wychodzenia z uzależnienia jest procesem długim i niełatwym. Członkowie Klubu organizują spotkania na Oddziale Dziennym w Centrum Terapii Uzależnień, pomieszczenia klubu udostępniane są na mityngi grup Anonimowych Alkoholików działających na terenie Miasta i Gminy Gorlice.

Celem Klubu jest działanie na rzecz uzdrowienia moralnego i wsparcia psychicznego osób, które uwolniły się z uzależnienia od alkoholu oraz ich rodzin. Wstępując do Klubu, ludzie dotknięci problemem alkoholowym uczą się przede wszystkim życia bez alkoholu, ale także tolerancji, otwartości oraz odpowiedzialności za siebie i innych. Uczą się empatii, dostrzegania problemów innych, niesienia pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych z utrzymaniem abstynencji, szacunku i wiary we własne siły. Członkowie Klubu służą pomocą w sytuacjach nawrotów choroby, dając tak ważne w trudnych chwilach wsparcie. Klub tworzy przyjazne środowisko dla osób wychodzących z uzależnienia, poprzez codzienny kontakt z ludźmi niepijącymi.

Dewizą Klubu jest „Uczciwość nas otrzeźwia, a trzeźwość utrzymuje w tolerancji”. Klub to wspólnota – wspólnota ludzi, którzy mają wspólny cel „trwać w trzeźwości i pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują”. Wspólnoty abstynenckie to najlepsi przyjaciele, którzy dają wszystko i w zamian nie żądają niczego, z wyjątkiem trzeźwości.

Koncert zrealizowany został przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego, budżetu miasta Tarnowa, miasta Bochnia, miasta Gorlice, gminy Bochnia, miasta Kęty, gminy Tarnów, gminy Ciężkowice i gminy Pleśna.

Foto: Artur Gawle