Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
„Ignacy Łukasiewicz – ślady wielkiej naftowej cywilizacji” – wystawa poplenerowa w Rzeszowie

„Ignacy Łukasiewicz – ślady wielkiej naftowej cywilizacji” – wystawa poplenerowa w Rzeszowie

Treść

We wtorek, 6 grudnia, w przestrzeni Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie odbyło się mikołajkowe zakończenie akcji ŁUKASIEWCZ.ART 2022, któremu towarzyszyła także wystawa poplenerowa „Ignacy Łukasiewicz – ślady wielkiej naftowej cywilizacji”. Na wydarzeniu obecny był Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz oraz Dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach Zdzisław Tohl.
Uczestnicy podczas wernisażu wystawy.
Akcja ŁUKASIEWICZ.ART 2022
odbywa się w ramach wieloletniego projektu Województwa Podkarpackiego pt. PODKARPACKIE.ART, którego najważniejszym celem jest zaangażowanie młodych artystów do popularyzacji najważniejszych elementów rodzimego dziedzictwa kulturowego.
Uczestnicy podczas wernisażu wystawy.
W Roku Ignacego Łukasiewicza, Województwo Podkarpackie zaproponowało studentom kierunków artystycznych interpretację za pomocą sztuki postaci i dorobku znakomitego polskiego wynalazcy. W ramach akcji, 9 młodych artystów przez 100 dni pracowało nad nadaniem materialnej formy autorskim koncepcjom. 6 grudnia 2022 r. odbył się wernisaż prac.
Uczestnicy podczas wernisażu wystawy.
Jednocześnie, w Galerii Instytutu Sztuk Pięknych im. prof. Włodzimierza Kotkowskiego otwarta została wystawa poplenerowa „Ignacy Łukasiewicz – ślady wielkiej naftowej cywilizacji”. Plener odbył się w Gorlicach, od 19 do 25 września. Organizatorami byli Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Miasto Gorlice. Plener zakładał twórczą interpretację historii polskiego przemysłu naftowego i epokowego wkładu Ignacego Łukasiewicza w jego rozwój wśród młodych twórców, w formie prac malarskich, graficznych lub rysunkowych, a także konfrontację postaw twórczych i warsztatu. Opiekunem artystycznym był Dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Zdzisław Tohl. W plenerze udział wzięło 15 studentów uczelni artystycznych – Akademii Sztuk Pięknych: w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Więcej o wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ.
Uczestnicy podczas wernisażu wystawy.
Wcześniej wystawy poplenerowe odbyły się we Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie. Plener, a także wystawy w różnych częściach Polski miały wartość nie tylko artystyczną, ale także promocyjną – przyczyniły się do popularyzacji postaci wielkiego Polaka – Ignacego Łukasiewicza, oraz ukazały ziemię gorlicką i jej naftowe dziedzictwo w pięknych, malarskich pracach.
Uczestnicy podczas wernisażu wystawy.
Uczestnicy podczas wernisażu wystawy.
Źródło: mat. własne, art.podkarpackie.pl
Fot.: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach