Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
„Ignacy Łukasiewicz – ślady wielkiej naftowej cywilizacji”

„Ignacy Łukasiewicz – ślady wielkiej naftowej cywilizacji”

Treść

Trwa plener malarski „Ignacy Łukasiewicz – ślady wielkiej naftowej cywilizacji”, który odbywa się w ramach obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza. W poniedziałek (19.09), artyści rozpoczęli go spotkaniem w sali sesyjnej miejskiego Ratusza.

Założeniem pleneru jest twórcza interpretacja historii polskiego przemysłu naftowego i epokowego wkładu Ignacego Łukasiewicza w jego rozwój wśród młodych twórców, w formie prac malarskich, graficznych lub rysunkowych, a także konfrontacja postaw twórczych i warsztatu. Opiekunem artystycznym jest Dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Zdzisław Tohl.

W plenerze udział bierze 15 studentów uczelni artystycznych – Akademii Sztuk Pięknych: w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Uczestnicy odwiedzą związane z postacią wielkiego wynalazcy oraz przemysłu naftowego miejsca na terenie miasta, m.in. Skansen Przemysłu Naftowego MAGDALENA, a także Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, Zagrodę Maziarską w Łosiu oraz zobaczą naftowy pejzaż okolicy.

Wydarzenie organizowane jest przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Miasto Gorlice.