
XXVIII edycja Konkursu „Znam moje miasto, znam Ziemię Gorlicką”
Treść
W czwartek, 24 listopada, w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, odbył się finał i podsumowanie XXVIII edycji Konkursu „Znam moje miasto, znam ziemię gorlicką”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej. Tematem tegorocznej edycji było: „Spacerkiem po Ziemi Gorlickiej śladami Ignacego Łukasiewicza. Opracuj ścieżkę dydaktyczną”.
W roku 2022 przypada 200. rocznica urodzin i 140. rocznica śmierci naszego rodaka, wybitnego farmaceuty, przedsiębiorcy, społecznika, ojca przemysłu naftowego w Europie – Ignacego Łukasiewicza. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ze względu na jego wielkie zasługi dla przemysłu i gospodarki Polski, a także zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny, ustanowił rok 2022 „Rokiem Ignacego Łukasiewicza".
Sekcja ds. Współpracy z Młodzieżą Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej, która odpowiada za zorganizowanie konkursu, ustalając jego tematykę na 2022 rok chciała, by była ona komplementarna z działaniami podejmowanymi w „Roku Ignacego Łukasiewicza” w Polsce, na Podkarpaciu, a przede wszystkim wpisała się w kalendarz imprez, planowanych przez Miasto Gorlice, związanymi z promocją „Miasta Światła”.
Założono, że końcowym efektem udziału uczniów w konkursie będzie opracowanie ścieżki dydaktycznej śladami Ignacego Łukasiewicza. Na proponowanej do opracowania trasie, miały znaleźć się wyłącznie miejsca związane z wynalazcą na Ziemi Gorlickiej.
Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach: dla uczniów szkół podstawowych i dla uczniów ze szkół ponadpodstawowych oraz w trzech etapach:
- szkolnym – z danej szkoły można było przysłać maksymalnie dwie prace;
- powiatowym – Komisja Konkursowa składająca się z Członków Sekcji ds. Współpracy z Młodzieżą SMZG dokonała oceny zakodowanych prac wyłaniając po 3 prace w każdej kategorii szkół do finału konkursu, a ponadto przyznała wyróżnienie dla 3 prac wykonanych przez uczniów ze szkół podstawowych,
- finałowym – publiczna prezentacja prac przez finalistów i wyłonienie przez Komisję Konkursową laureatów w poszczególnych kategoriach.
Zainteresowanie tegorocznym konkursem było bardzo duże. Zgłoszono 19 opracowań uczniów z 13 szkół Powiatu Gorlickiego. W konkursie udział wzięło 14 uczniów ze szkół podstawowych i 5 uczniów ze szkół ponadpodstawowych.
Na finał konkursu przybyła młodzież z opiekunami i dyrektorami szkół. Towarzyszyli im członkowie rodzin i koledzy. Swoją obecnością zaszczyciły obecnych również Władze Miasta Gorlice i Powiatu. Podczas konkursu towarzyszyli nam również przedstawiciele mediów.
Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej Roman Trojanowicz otworzył finał konkursu, przywitał przybyłych gości, przedstawicieli samorządów terytorialnych, dyrektorów szkół, nauczycieli, a szczególnie gorąco młodzież i ich rodziców., a następnie przekazał głos Przewodniczącej Sekcji ds. Współpracy z Młodzieżą Barbarze Wiatr.
Podczas uroczystego finału, uczniowie, w wylosowanej kolejności, prezentowali swoje prace wykorzystując, w oryginalny sposób przygotowane, opracowania multimedialne i demonstrując ciekawe materiały. Komisja Konkursowa w składzie: Małgorzata Markowicz ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego TPD w Gorlicach Stanisława Bąk, nauczycielka Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 Bożena Skałba, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego Wojciech Zapłata, oceniła prezentację uczniów i ustaliła listę laureatów w obu kategoriach.
Cele konkursu zostały w pełni zrealizowane – poprzez realizację zadania wzrosło zainteresowanie młodzieży dziejami Ziemi Gorlickiej w ścisłym powiązaniu z postacią Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie samodzielnie poszukiwali informacji związanych z Łukasiewiczem. Konkurs miał nie tylko walory wychowawcze, ale również patriotyczne – uczył szacunku do dokonań Łukasiewicza, zarówno na polu rozwoju przemysłu naftowego, jak również człowieka, który angażował się w działalność niepodległościową, filantropijną, społeczną i oświatową. Konieczność przygotowania ścieżki dydaktycznej śladami Ignacego Łukasiewicza zachęciła uczniów do wyboru odpowiedniej formy opracowania, pozwoliła kształcić umiejętność pisania i motywowała do dbałości o język ojczysty. Publiczna prezentacja swojej pracy stworzyła finalistom okazję do przygotowania wystąpienia. Była to również wspaniała okazja do nabrania pewności siebie.
Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i wspaniałe upominki, a najcenniejsze nagrody, w tym pieniężne, otrzymali laureaci. Serdecznie gratulujemy!
Doceniamy również wkład nauczycieli i opiekunów, którzy za trud pokierowania pracami uczniów otrzymali dyplomy-podziękowania oraz cenne upominki. Dziękujemy Państwu za zaangażowanie i współpracę. Nagrody i upominki wręczali: Prezes Stowarzyszenia Roman Trojanowicz, Starosta Powiatu Gorlickiego Maria Gubała i Przewodnicząca Sekcji ds. Współpracy z Młodzieżą Barbara Wiatr.
Bardzo ważne i pełne uznania słowa skierował do uczniów, nauczycieli i wszystkich zebranych Prezes Stowarzyszenia Przemysłu Naftowego przy Skansenie „Magdalena” Kazimierz Dudek.
Uprzejmie dziękujemy Burmistrzowi Miasta Gorlice Panu Rafałowi Kukli za przyznanie dotacji, która z wkładem własnym Stowarzyszenia, umożliwiła zorganizowanie kolejnej edycji konkursu. Słowa wdzięczności kierujemy również do Starostwa Powiatu Gorlickiego za przekazane wydawnictwa książkowe.
Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom: Nadleśnictwu Łosie, Nadleśnictwu Gorlice, Gminie Biecz, Gminie Gorlice, Gminie Lipinki, Gminie Sękowa i Gminie Ropa oraz sponsorowi prywatnemu – Dymitrowi Rydzaniczowi, byłemu Wójtowi Gminy Uście Gorlickie, dzięki którym mogliśmy w szczególny sposób docenić zaangażowanie i wkład pracy uczniów i ich opiekunów. Szczególne podziękowania składamy na ręce Pani Marii Głowackiej-Grądalskiej, Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Kobylance za sponsorowanie i przygotowanie przez Członkinie Koła wspaniałych Wylepianek z Kobylanki dla wszystkich uczestników.
Przewodnicząca Sekcji ds. Współpracy z Młodzieżą SMZG Barbara Wiatr serdecznie dziękuje za wspaniałą współpracę osobom, które kierują oświatą na terenie swojej jednostki samorządu terytorialnego oraz nauczycielom i dyrektorom Szkół Powiatu Gorlickiego, a także mgr. Henrykowi Rąpale Dyrektorowi Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach za udostępnienie auli oraz za życzliwość i współpracę podczas zorganizowania XXVIII edycji konkursu „Znam moje Miasto, znam Ziemię Gorlicką” dla uczniów ze szkół Powiatu Gorlickiego.
Wykaz laureatów – szkoły ponadpodstawowe (doc, 19,5 kb)
Wykaz laureatów – szkoły ponadpodstawowe (doc, 13,4 kb)
Tekst: Przewodnicząca Sekcji ds. Współpracy z Młodzieżą Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej Barbara Wiatr