Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
XXVIII edycja Konkursu „Znam moje miasto, znam Ziemię Gorlicką”

XXVIII edycja Konkursu „Znam moje miasto, znam Ziemię Gorlicką”

Treść

W czwartek, 24 listopada, w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, odbył się finał i podsumowanie XXVIII edycji Konkursu „Znam moje miasto, znam ziemię gorlicką”, zorganizowanego  przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej. Tematem tegorocznej edycji było: „Spacerkiem po Ziemi Gorlickiej śladami Ignacego Łukasiewicza. Opracuj ścieżkę dydaktyczną”.
Publiczność konkursu „Znam moje miasto, znam ziemię gorlicką”
W roku 2022 przypada 200. rocznica urodzin i 140. rocznica śmierci naszego rodaka, wybitnego farmaceuty, przedsiębiorcy, społecznika, ojca przemysłu naftowego w Europie – Ignacego Łukasiewicza. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ze względu na jego wielkie zasługi dla przemysłu i gospodarki Polski, a także zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny, ustanowił rok 2022 „Rokiem Ignacego Łukasiewicza".
Prezentacja w ramach konkursu „Znam moje miasto, znam ziemię gorlicką”
Sekcja ds. Współpracy z Młodzieżą Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej, która odpowiada za zorganizowanie konkursu, ustalając jego tematykę na 2022 rok chciała, by była ona komplementarna z działaniami podejmowanymi w „Roku Ignacego Łukasiewicza” w Polsce, na Podkarpaciu, a przede wszystkim wpisała się w kalendarz imprez, planowanych przez Miasto Gorlice, związanymi z promocją „Miasta Światła”.

Założono, że końcowym efektem udziału uczniów w konkursie będzie opracowanie ścieżki dydaktycznej śladami Ignacego Łukasiewicza. Na proponowanej do opracowania trasie, miały znaleźć się wyłącznie miejsca związane z wynalazcą na Ziemi Gorlickiej.
LAureaci konkursu "Znam moje miasto, znam ziemię gorlicką"
Konkurs  przeprowadzony został w dwóch kategoriach: dla uczniów szkół podstawowych i dla uczniów ze szkół ponadpodstawowych oraz w trzech etapach:

  • szkolnym – z danej szkoły można było przysłać maksymalnie dwie prace;
  • powiatowym – Komisja Konkursowa składająca się z Członków Sekcji ds. Współpracy z Młodzieżą SMZG dokonała oceny zakodowanych prac wyłaniając po 3 prace w każdej kategorii szkół do finału konkursu, a ponadto przyznała wyróżnienie dla 3 prac wykonanych przez uczniów ze szkół podstawowych,
  • finałowym – publiczna prezentacja prac przez finalistów i wyłonienie przez Komisję Konkursową laureatów w poszczególnych kategoriach.

Prezetnacja podczas finału konkursu „Znam moje miasto, znam ziemię gorlicką”
Zainteresowanie tegorocznym konkursem było bardzo duże. Zgłoszono 19 opracowań uczniów z 13 szkół Powiatu Gorlickiego. W konkursie udział wzięło 14 uczniów ze szkół podstawowych i 5 uczniów ze szkół ponadpodstawowych.

Na finał konkursu przybyła młodzież z opiekunami i dyrektorami szkół. Towarzyszyli im członkowie rodzin i koledzy. Swoją obecnością zaszczyciły obecnych również Władze Miasta Gorlice i Powiatu. Podczas konkursu towarzyszyli nam również przedstawiciele mediów.
ręczanie na
Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej Roman Trojanowicz otworzył finał konkursu, przywitał przybyłych gości, przedstawicieli samorządów terytorialnych, dyrektorów szkół, nauczycieli, a szczególnie gorąco młodzież i ich rodziców., a następnie przekazał głos Przewodniczącej Sekcji ds. Współpracy z Młodzieżą Barbarze Wiatr.
Wręczenie nagród laureatom konlursu "Znam moje miasto, znam ziemię gorlicką"
Podczas uroczystego finału, uczniowie, w wylosowanej kolejności, prezentowali swoje prace wykorzystując, w oryginalny sposób przygotowane, opracowania multimedialne i demonstrując ciekawe materiały. Komisja Konkursowa w składzie: Małgorzata Markowicz ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego TPD w Gorlicach Stanisława Bąk, nauczycielka Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 Bożena Skałba, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego Wojciech Zapłata, oceniła prezentację uczniów i ustaliła listę laureatów w obu kategoriach.
Laureaci konkursu "Znam moje miasto, Znam ziemię gorlicką"
Cele konkursu zostały w pełni zrealizowane – poprzez realizację zadania wzrosło zainteresowanie młodzieży dziejami Ziemi Gorlickiej w ścisłym powiązaniu z postacią Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie samodzielnie poszukiwali informacji związanych z Łukasiewiczem. Konkurs miał nie tylko walory wychowawcze, ale również patriotyczne – uczył szacunku do dokonań Łukasiewicza, zarówno na polu rozwoju przemysłu naftowego, jak również człowieka, który angażował się w działalność niepodległościową, filantropijną, społeczną i oświatową. Konieczność przygotowania ścieżki dydaktycznej śladami Ignacego Łukasiewicza zachęciła uczniów do wyboru odpowiedniej formy opracowania, pozwoliła kształcić umiejętność pisania i motywowała do dbałości o język ojczysty. Publiczna prezentacja swojej pracy stworzyła finalistom okazję do przygotowania wystąpienia. Była to również wspaniała okazja do nabrania pewności siebie.

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i wspaniałe upominki, a najcenniejsze nagrody, w tym pieniężne, otrzymali laureaci. Serdecznie gratulujemy!
Podziękowania dla nauczycieli i opiekunów
Doceniamy również wkład nauczycieli i opiekunów, którzy za trud pokierowania pracami uczniów otrzymali dyplomy-podziękowania oraz cenne upominki. Dziękujemy Państwu za zaangażowanie i współpracę. Nagrody i upominki wręczali: Prezes Stowarzyszenia Roman Trojanowicz, Starosta Powiatu Gorlickiego Maria Gubała i Przewodnicząca Sekcji ds. Współpracy z Młodzieżą Barbara Wiatr.

Bardzo ważne i pełne uznania słowa skierował do uczniów, nauczycieli i wszystkich zebranych Prezes Stowarzyszenia Przemysłu Naftowego przy Skansenie „Magdalena” Kazimierz Dudek.
Przedstawiciele samorządów podczas finału konkursu „Znam moje miasto, znam ziemię gorlicką”
Uprzejmie dziękujemy Burmistrzowi Miasta Gorlice Panu Rafałowi Kukli  za przyznanie dotacji, która z wkładem własnym Stowarzyszenia, umożliwiła zorganizowanie kolejnej edycji konkursu. Słowa wdzięczności kierujemy również do Starostwa Powiatu Gorlickiego za przekazane wydawnictwa książkowe.

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom: Nadleśnictwu Łosie, Nadleśnictwu Gorlice, Gminie Biecz, Gminie Gorlice, Gminie Lipinki, Gminie Sękowa i Gminie Ropa oraz sponsorowi prywatnemu – Dymitrowi Rydzaniczowi, byłemu Wójtowi Gminy Uście Gorlickie, dzięki którym mogliśmy w szczególny sposób docenić zaangażowanie i wkład pracy uczniów i ich opiekunów. Szczególne podziękowania składamy na ręce Pani Marii Głowackiej-Grądalskiej, Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Kobylance za sponsorowanie i przygotowanie przez Członkinie Koła wspaniałych Wylepianek z Kobylanki dla wszystkich uczestników.
Laureaci konkursu „Znam moje miasto, znam ziemię gorlicką”
Przewodnicząca Sekcji ds. Współpracy z Młodzieżą SMZG Barbara Wiatr serdecznie dziękuje za wspaniałą współpracę osobom, które kierują oświatą na terenie swojej jednostki samorządu terytorialnego oraz nauczycielom i dyrektorom Szkół Powiatu Gorlickiego, a także mgr.  Henrykowi Rąpale Dyrektorowi  Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach  za udostępnienie auli oraz za życzliwość i współpracę  podczas zorganizowania XXVIII edycji konkursu „Znam moje Miasto, znam Ziemię Gorlicką” dla uczniów ze szkół  Powiatu Gorlickiego.

Wykaz laureatów – szkoły ponadpodstawowe (doc, 19,5 kb)

Wykaz laureatów – szkoły ponadpodstawowe (doc, 13,4 kb)

Tekst: Przewodnicząca Sekcji ds. Współpracy z Młodzieżą Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej Barbara Wiatr