Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Powstał miniserial o Łukasiewiczu. Pierwszy odcinek dotyczy Gorlic!

Powstał miniserial o Łukasiewiczu. Pierwszy odcinek dotyczy Gorlic!

Treść

„Ślady Łukasiewicza” to cykl pięciu krótkometrażowych filmów edukacyjnych, wyprodukowanych przez Narodowe Centrum Kultury, o Ignacym Łukasiewiczu – galicyjskim wynalazcy, przedsiębiorcy i pionierze przemysłu naftowego. Pierwszy z odcinków, który premierę ma dzisiaj, poświęcony jest działalności Łukasiewicza jako młodego aptekarza w Gorlicach – Mieście Światła.

Cykl opowiada historię działalności społecznej Ignacego Łukasiewicza przez pryzmat pięciu miejscowości: Gorlic, Jasła, Bóbrki, Chorkówki i Zręcina, w których żył, pracował i pozostawił swoje ślady. W produkcji wzięli udział eksperci: prof. dr hab. Paweł Grata z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Katarzyna Liana – kustosz Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach, Mariusz Światek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, Barbara Olejarz – dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Wojciech Żurkiewicz – regionalista, ks. dr Wacław Socha – proboszcz parafii w Zręcinie. Za pomocą wielogłosu ekspertów, twórcy malują portret wielkiego romantyka, który swoje plany realizował ze skrupulatnością pozytywisty.
Katarzyna Liana - kustosz Muzeum udziela wywiadu.Na potrzeby serialu twórcy stworzyli serię animowanych ilustracji pokazujących nieistniejące już miejsca w tym min.: jasielskie koszary, destylarnię w Ulaszowicach, zakład wodoleczniczy w Bóbrce, oraz wydarzenia: operację chirurgiczną w szpitalu we Lwowie, podczas której do oświetlenia użyto lampy naftowej Łukasiewicza, uroczystość zapalenia ulicznej lampy naftowej w Gorlicach, pogrzeb Łukasiewicza w kościele w Zręcinie. Muzykę do serialu skomponował jaślanin Wojtek Nowicki.
Kadry z planu serialu - skansen w Bóbrce.
Odcinki serii będą udostępniane w cotygodniowych odstępach począwszy od piątku, 7 października na kanale YouTube Narodowego Centrum Kultury.

W związku z przypadającymi w tym roku: 140. rocznicą śmierci oraz 200. rocznica urodzin tego wybitnego Polaka Sejm PR ustanowił go patronem 2022 r.

Produkcja: Narodowe Centrum Kultury
Producent wykonawczy: Trznadel Media

Źródło: mat. własne, NCK, trznadelmedia.pl