Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Gorlickie Gwarki za nami!

Gorlickie Gwarki za nami!

Treść

W miniony weekend w naszym mieście odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Gorlickie Gwarki! W sentymentalną podróż do tradycyjnych obchodów święta górników i naftowców przeniósł nas niedzielny pokaz Orkiestr Dętych oraz górniczych zwyczajów na gorlickim Rynku. W sobotę odbyła się tradycyjna Karczma i Babski Comber!

Projekt „Niech żyje nam górniczy stan" – Gorlickie Gwarki, był hołdem dla gorlickich górników i naftowców, wpisującym się obchody Roku Ignacego Łukasiewicza.

W tradycjach górniczych, poczynając od średniowiecza, raz w roku dokonywano podsumowania wyników pracy. W tym doniosłym spotkaniu uczestniczyła zarówno starszyzna górnicza, jak i gwarkowie. Zebrania te przerodziły się w święto górnicze. W sobotę (1.10), w Pałacu Długoszów odbyły się Okolicznościowe Gwarki. Wstęp na wydarzenie możliwy był po odebraniu bezpłatnego zaproszenia, które dostępne było w Pawilonie Historii Miasta.

Wydarzenie rozpoczęło odśpiewanie hymnu górniczego i przywitanie gości. Uczestnicy zasiedli przy dwóch długich stołach, dzieląc się na tablicę lewą i prawą. Następnie powołano Prezesa, którym został były dyrektor Fabryki Maszyn GLINIK Tadeusz Lewiński. W prezydium zasiedli też Piotr Dziadzio – podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska i Główny Geolog Kraju oraz Józef Zuzak, Jerzy Muzyka, Jerzy Markowicz, Kazimierz Dudek oraz Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla. Zaprezentowano też pieśni oraz zwyczaje gwarkowe.

Za ścianą Karczmy odbył się Babski Comber. Wejścia do kameralnej sali strzegły informacje o tym, iż miejsce jest zarezerwowane wyłącznie dla kobiet, a panowie mają kategoryczny zakaz wstępu, chyba że w kobiecym ubraniu.

W niedzielę (2.10), ulicą 3 Maja przeszła parada wraz z Orkiestrami Dętymi. Na jej czele szły dzieci z gorlickich szkół – uczestnicy warsztatów, niosąc wykonane przez siebie lampy naftowe.

Dla zgromadzonych na gorlickim Rynku zagrały: Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gołcza "Czapelanka" (dyrygent Piotr Święchowicz), Orkiestra Dęta OSP Dominikowice (pod batutą Romana Korbicza), Strażacka Orkiestra Dęta OSP Rzepiennik Strzyżewski (kapelmistrz Roman Pajor).

Podczas wydarzenia zaprezentowano gwarkowe tradycje. Zgodnie ze zwyczajem, klucze do miasta na czas trwania Gwarków przekazał Lismajorowi Stanisławowi Duranowi Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla. Odegrany został górniczy hymn oraz zaprezentowano skok przez skórę.

Wydarzenie poprowadził Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury Janusz Zięba. Podczas koncertu rozdane zostały okolicznościowe wydania czasopisma „Górnik” oraz pamiątkowe pocztówki. Materiały dostępne są jeszcze w Pawilonie Historii Miasta.
Relacja filmowa z wydarzenia dostępna jest TUTAJ.

Wydarzeniom towarzyszyła plenerowa wystawa fotografii na gorlickim Rynku, dzięki której poznać można historię gorlickich górników i naftowców.
Wystawa dostępna jest też online TUTAJ.
Okolicznościowe wydanie "Górnika" dostępne jest TUTAJ.

Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

GALERIA