Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Treść

Stowarzyszenie Sursum Corda realizuje projekt powierzony przez Powiat Gorlicki, w ramach którego prowadzona jest nieodpłatną pomoc prawną, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatne mediacje.

Celem projektu jest zapewnienie równego dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym oraz wsparcie mieszkańców w poradzeniu sobie z różnymi, trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi - przy wsparciu prawników, doradców obywatelskich i mediatorów.

Oprócz świadczenia indywidualnej, darmowej pomocy – prowadzona jest także edukacja prawna, która zmierza do zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa.

W III kwartale 2022 r. w ramach działań z zakresu edukacji prawnej, przygotowaliśmy następujące materiały:

  1. E-PORADNIKI PRAWNE z zakresu:
    - Prawa cywilnego (dla seniorów),
    - Prawa rodzinnego (dla osób wchodzących w dorosłość),
    - Prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (dla osób w wieku produkcyjnym i przedsiębiorców),
    - Prawa z zakresu rozpoczęcia działalności gospodarczej (dla bezrobotnych).
  2. E-BIULETYN z zakresu prawa pracy nt. „Uprawnień uczniów i studentów wynikających z zatrudnienia”.
  3. E-PORADNIK DOT. MEDIACJI I POLUBOWNEGO ROZWIĄZYWANIA SPORÓW
  4. EDUKACYJNO-PROMOCYJNY SPOT WIDEO PROMUJĄCY DOSTĘP DO NIEODPŁATNYCH ŚWIADCZEŃ (dodatkowo w wersjach dostosowany do osób ze szczególnymi potrzebami – z napisami, audiodeskrypcją oraz z tłumaczem migowym)

Materiały są dostępne do pobrania na dedykowanej dla Powiatu internetowej, podstronie projektowej. Na podstronie projektowej znajdą Państwo również szczegółowe informacje o zakresie i zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy.

Ponadto, zachęcamy do śledzenia profilu Stowarzyszenia na Facebooku, gdzie publikowane są m.in. informacje dotyczące dostępu do systemu nieodpłatnych świadczeń, a także posty o zakresie i zasadach udzielania porad oraz prawne zagadnienia tematyczne, w tym w obszarze praw i obowiązków obywatelskich, działalności krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej, mediacji oraz sposobów polubownego rozwiązywania sporów, a także możliwości udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa.

Źródło: Stowarzyszenie Sursum Corda