Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Zakończenie półkolonii TPD

Zakończenie półkolonii TPD

Treść

W piątek 22 lipca, w Placówce Wsparcia Dziennego TPD było gwarno, wesoło i bardzo gorąco! Był to ostatni dzień półkolonii letniej 2022 „Radość i przygoda”. Po południu odbyło się jej uroczyste podsumowanie.

Z dziećmi, wychowawcami i organizatorami półkolonii spotkali się Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Wojciech Zapłata oraz Inspektor Piotr Gajda. Krótkiego podsumowania półkolonii dokonała Stanisława Bąk, podkreślając, że organizatorem letniego wypoczynku dzieci był Zarząd Oddziału Powiatowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Gorlicach. Półkolonia trwała od 11 do 22 lipca br. dzieci spotykały się codziennie od 7.30 do 16.00.

Z oferty wakacyjnego wypoczynku skorzystało 30  dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Uczestnicy półkolonii zostali podzieleni na 2 grupy. Wychowawcą I grupy „Tropiące żaby", była Patrycja Toczek, a II grupy „Łowców przygód”, była Monika Holik. Kierownikiem półkolonii była Agnieszka Duda.

Stanisława Bąk zaznaczyła, że tak wspaniały i różnorodny wypoczynek dla dzieci można było zorganizować dzięki sponsorom, wymieniając: Burmistrza Miasta Gorlice, w ramach realizacji zadania publicznego na 2022 r., TPD Warszawa i PEPCO, oraz Łukaszowi Brzeziańskiemu, który w ramach „Akcji Lato w mieście" poprowadził zajęcia pt. „Aktywni sportowo - zdrowy styl życia”.

Organizatorzy zadbali, aby program półkolonii był bogaty, wykorzystując przy tym różnorodne formy i metody pracy, odpowiednio dobrane do wieku dzieci.

Główne zadania podczas półkolonii:

  • Ruch i rekreacja udział dzieci w różnych formach aktywności,
  • Bezpieczeństwo życia i zdrowia uczestników,
  • Turystyka krajoznawcza poznawanie najbliższej okolicy i regionu,
  • Odkrywanie własnych możliwości, zainteresowań i talentów,
  • Eliminowanie niewłaściwych zachowań, doskonalenie umiejętności rozwiązywania zaistniałych konfliktów i problemów,
  • Rozpowszechnianie kultury zdrowego odżywiania  w ramach realizacji programu „Żółty talerz", przestrzeganie nawyków higienicznych,
  • Promocja wakacyjnych przygód w kronice i lokalnych mediach.

Co wydarzyło się ciekawego, jakie atrakcje miały miejsce podczas trwania półkolonii, szczegółowo przedstawiły dzieci  podczas wydarzenia wystąpiło dziesięcioro uczestników, a każde z nich przybliżyło jeden dzień.

W pierwszy dzień półkolonii odbyło się spotkanie z Funkcjonariuszem Powiatowej Policji w Gorlicach. W czasie pogadanki, dzieci dowiedziały się o bezpiecznym zachowaniu się w różnych sytuacjach.

Dzieci wzięły udział w 4 wycieczkach, w ramach których odwiedziły:

  • Krempną – Ośrodek Edukacyjno-Muzealny im. Jana Szafrańskiego; dzieci zwiedziły ośrodek, uczestniczyły  w zajęciach przyrodniczo – edukacyjnych z leśnikiem.
  • Kraków – Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie poznały oryginalne urządzenia, stanowiska interaktywne: magnetyzm, akustyka, optyka,  hydrostatyka, mechanika itd.
  • Ciężkowice – Park Linowy „Dudek” – dzieci pokonywały dystans od drzewa do drzewa. Następnie w Parku Zdrojowym korzystały z dozwolonych atrakcji - placu zabaw, ogrodów wodnych, tężni,  ogrodu sensorycznego i innych atrakcji.
  • Bóbrkę koło Krosna. Dzieci zwiedziły Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Poznały unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym oraz  nowoczesne ekspozycje  multimedialne, miały czas na zakup pamiątek.

W ramach „Akcji Lato w mieście" z TPD i PEPCO, dzieci uczestniczyły w zabawach sprawnościowych, odbył się także turniej piłki siatkowej i nożnej plażowej, odwiedziły miasteczko ruchu drogowego oraz Park  Miejski, gdzie wzięły udział w zabawach w terenie. Na osiedlowym boisku odbył się turniej sportowy – „Mini olimpiada”, podczas której chętne dzieci uczestniczyły w konkurencjach lekkoatletycznych: rzuty do celu, skakanie przez przeszkody terenowe itd., z wykorzystaniem różnych przyborów sportowych.

Ponadto, na półkolonii odbyły się warsztaty: recyklingowe, prowadzone przez Agnieszkę Bylicę oraz myślenia wizualnego – wakacyjne zabawy, które prowadziła Urszula Lizak.

Nie zabrakło także zabaw badawczych, eksperymentach oraz konkursach, m.in. śpiewu pt. „Po prostu potrafię śpiewać”, tanecznego pt. „Taneczne układy własne” oraz plastycznego pt. „NO PROMIL - NO PROBLEM” i innych. Finałem był występ artystyczny, na który składały się piosenki, tańce z rekwizytami oraz własne wiersze.

Miło zaskoczył wszystkich zgromadzonych Piotrek Michalik, który w imieniu wszystkich uczestników półkolonii wystąpił i podziękował za wspaniale spędzony czas. W dalszej części wychowawcy wręczyli wszystkim dzieciom dyplomy za aktywny udział w ofercie programowej półkolonii.

Wyróżnionym w konkurencjach sportowych, dyplomy i nagrody wręczył Łukasz Brzeziański.

Dla uczestników /24 osób/ biorących udział w konkursie plastycznym pt. „NO PROMIL - NO PROBLEM” nagrody ufundowane przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, wręczyli Wojciech Zapłata i Piotr Gajda. Na koniec, Wojciech Zapłata w imieniu  Burmistrza Miasta Gorlice, wręczył dzieciom słodki upominek.

Uczestnicy w dobrych humorach, z uśmiechem na twarzach zakończyli wspólną radosną przygodę, rozstali się na dalszy wakacyjny wypoczynek.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za aktywnie i kreatywnie spędzony czas.

Źródło: Półkolonia letnia TPD
Autor zdjęć: Patrycja Toczek