Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Marszałek wręcza umowy beneficjentom.

Pieniądze na przygotowanie strategii dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych 2021-2027

Treść

W poniedziałek 27 czerwca uroczyście podpisano i przekazano umowy na opracowanie i przygotowanie strategii dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na lata 2021-2027. Stowarzyszenie Gorlicki Obszar Funkcjonalny (GOF), w skład którego wchodzą: Miasto Gorlice, Gmina Gorlice i Gmina Sękowa – otrzymało dofinansowanie w wysokości blisko 164 tys. zł. Gwarancje dofinansowania odebrali z rąk marszałka Witolda Kozłowskiego przedstawiciele Stowarzyszenia: Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, Wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski oraz Sekretarz Gminy Sękowa Michał Diduch.
Marszałk z burmistrzem Gorlic i wójtem Gminy Gorlice prezentują umowy.
Dofinansowanie otrzymały także Stowarzyszenie Podhalański Obszar Funkcjonalny, Stowarzyszenie Sądecki Obszar Funkcjonalny, Stowarzyszenie Aglomeracja Tarnowska i Stowarzyszenie Aglomeracja Chrzanowska. Łączna wartość przyznanego wsparcia to blisko milion złotych.
Marszałek przy mównicy przemawia.
Dofinansowanie będzie przeznaczone na przygotowanie i opracowanie przez stowarzyszenia strategii terytorialnych (Planów Działań ZIT). Dokumenty te określą najważniejsze cele i przedsięwzięcia przewidziane do realizacji w perspektywie finansowej 2021-2027 przez podmioty z terenu jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład danego Stowarzyszenia ZIT (o ZIT pisaliśmy tutaj).

Szanowni Państwo, przede wszystkim chciałbym wyrazić radość, że dzisiaj dochodzi do tego spotkania, ponieważ wszyscy pamiętamy, w jakim trudzie tworzyły się wszystkie ZIT-y. Zaznaczam tu, że my nie wpływaliśmy na proces ich powstawania, jedynie wykorzystywaliśmy instrument instruktażu, informowania i wspierania. Nie wpływaliśmy na wewnętrzne kwestie poszczególne w miejskich obszarach funkcjonalnych dlatego, że to by stało w sprzeczności z generalnym założeniem naszej polityki, regionalnej polityki zrównoważonego terytorialnie rozwoju. Zresztą, nie tylko terytorialnie - ja to ciągle podkreślam - ale też gospodarczo, społecznie, kulturalnie - powiedział marszałek Witold Kozłowski.

Jesteśmy już po przejściu tego etapu. Kierownictwa we wszystkich ZIT-ach zostały powołane. W związku z tym, kolejnym krokiem jest opracowanie strategii dla każdego ZIT-u. Cieszę się bardzo, że my też wywiązaliśmy się ze zobowiązania i że przeznaczyliśmy środki finansowe na to, abyście Państwo mogli w pewnym komforcie finansowym tworzyć te strategie, które są naprawdę bardzo ważne, bo to one ułożą jeszcze bardziej – mówię tutaj o tym ułożeniu programowym – politykę każdego ZIT-u, ponieważ nie tylko będziecie musieli Państwo określić pewne kierunki rozwojowe, ale również wskazać konkretne projekty i wewnętrznie te strategie przyjąć - dodał marszałek Witold Kozłowski.

Łączna wartość dofinansowania przyznanego pięciu stowarzyszeniom na przygotowanie strategii to 964 tys. zł. Środki pochodzą z Funduszy Europejskich, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Jak podkreślił marszałek Witold Kozłowski, obecnie funkcjonuje siedem ZIT-ów.

Jak pamiętacie, do tej pory był tylko i wyłącznie ZIT krakowski, ale ten projekt, który był zrealizowany przez naszych poprzedników w opinii absolutnej większości sprawdził się, w związku z tym tę liczbę ZIT-ów staraliśmy się powiększyć – i ona odpowiada aktywności poszczególnych obszarów naszego województwa. Jeżeli chodzi o środki finansowe, jak pamiętacie, w okresie 2014-2020 w sumie to było 12 proc. alokacji. W tej chwili my podnieśliśmy to do ok. 17 proc., więc tych środków, stosunkowo do poprzedniego okresu będzie więcej. Z naszych projektowanych dokumentów wynika, że będzie to ponad 370 mln euro na wszystkie ZIT-y - ale oczywiście, siłą rzeczy, ZIT Krakowa będzie miał trochę mniejszą pulę, ponieważ wszyscy pozostali, Państwo również, będziecie z tej alokacji korzystać – wyjaśnił marszałek Witold Kozłowski.

Tak obrazowo, na tym etapie – bo też pragnę podkreślić, że jesteśmy w trakcie negocjacji umowy regionalnej, więc oczywiście mogą być jeszcze jakieś niewielkie zmiany, ale ja myślę, że jeżeli chodzi o kwestie związane z ZIT-ami, to tutaj nie powinno być zasadniczych zmian, raczej – jeżeli – to w górę, niż w dół. I tak, w planowanych, projektowanych dokumentach, ZIT Chrzanowa miałby w dyspozycji do wykorzystania blisko 29 mln euro, ZIT Gorlice –  blisko 20 mln euro, ZIT Krakowa – 147 mln euro, ZIT Nowosądecki – blisko 54 mln, ZIT Podhala - 37 mln euro, Tarnów - ponad 55 mln euro, Otulina Krakowska – ponad 29 mln euro. Oczywiście, te środki będą musiały być wykorzystane na wszystkie te obszary, które będą ujęte w państwa strategiach, a w naszych dokumentach też są zdefiniowane. Dziś podpisujemy i przekazujemy Państwu te umowy, natomiast tempo, rytm pracy - to już w dużym zakresie zależy od Państwa funkcjonowania w ramach poszczególnych ZIT-ów – zaznaczył marszałek Witold Kozłowski.

Źródło: www.malopolska.pl. mat. własne