Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Gorlickie gwarki z dofinansowaniem!

Gorlickie gwarki z dofinansowaniem!

Treść

„Niech żyje nam górniczy stan" – gorlickie gwarki – to tytuł projektu Gorlickiego Centrum Kultury w partnerstwie z Miastem Gorlice, który uzyskał dofinansowanie w kwocie 38 tys. zł z programu „Kultura – Interwencje” Narodowego Centrum Kultury. Do tegorocznej edycji programu złożono 1615 wniosków – dofinansowanie uzyskało tylko 266, w tym gorlicki!

Dzięki pozyskanym środkom, już wkrótce w naszym mieście przeżyjemy gorlicką barbórkę i weźmiemy udział w koncercie orkiestr dętych. Dzięki wystawie fotografii poznamy naszych lokalnych „górników”, a okolicznościowe wydanie czasopisma „Górnik” przeniesie nas w czasy świetności nafciarstwa.

Ziemia gorlicka to kolebka światowego przemysłu naftowego. Od średniowiecza dolina rzeki Ropy znana była z obfitych źródeł oleju skalnego. Rozkwit przemysłu naftowego nastąpił wraz z odkryciem Łukasiewicza – dzięki niemu, w Gorlicach zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa, a okoliczny krajobraz zmieniły setki wież wiertniczych. Wraz z nimi i powstaniem rafinerii, w historię regionu wpisała się tradycja górnicza.

Celem zadania jest artystyczny powrót do czasów minionych i ponowne spojrzenie na tradycję górniczą, która przez lata wrosła w Gorlice.

Projekt zakłada realizację następujących zadań:

  • POBUDKI „Szczęść Wam Boże zaśpiewamy wraz!”
  • Warsztaty/konkurs dla dzieci z Miejskich Zespołów Szkół w Gorlicach "Czy nie słyszysz dzwonka z naszej wieży i kilofa, który wzywa nas?"
  • Parada i koncert orkiestr dętych „Hej, do szybu niech z nas każdy bieży!”
  • Karczma/Babski Comber „Dolej piwa, Stara Strzecho, strzelmy się kuflami. Choć nad Ropą i w Gorlicach myśmy górnikami”
  • Wystawa fotografii „Niech żyje nam górniczy stan”

Projekt wpisuje się w Rok Ignacego Łukasiewicza – wielkiego wynalazcy, farmaceuty, społecznika i odkrywcy.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022.
Logotypy NCK i Ministra Kultury na białym tle.