Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Nowa łącznica kolejowa do Gorlic z dofinansowaniem

Nowa łącznica kolejowa do Gorlic z dofinansowaniem

Treść

Dziś rozstrzygnięty został rządowy program Kolej Plus – to dobre informacje dla naszego Miasta i regionu! Dzięki partnerskiemu projektowi Województwa Małopolskiego, Podkarpackiego, Miasta Gorlice, Powiatu Gorlickiego oraz Gmin Łużna i Moszczenica, zmodernizowane zostaną linie 108 i 110. Co to znaczy? Pociągi będą mogły ponownie zawitać do centrum Miasta Światła, a my zyskamy sprawne połączenie z Krakowem oraz usprawnioną linię Kraków – Gorlice – Rzeszów! Projekt znalazł się wśród 34 zadań wybranych do realizacji.

Obecnie stacja Gorlice i linia kolejowa nr 110 (relacji Gorlice Zagórzany – Gorlice) do niej prowadząca są rzadko użytkowane. Jest to spowodowane m.in. utrudnieniami, związanymi z koniecznością wielokrotnej zmiany kierunku jazdy, co jak podaje portal infokolej.pl,  zwiększa czas przejazdu do około 30 min.

W ramach wybranego do realizacji projektu przewiduje się rewitalizację linii kolejowej na odcinkach: Gorlice – Gorlice Zagórzany oraz Gorlice Zagórzany – Jasło, a także budowę łącznicy kolejowej w Gorlicach między liniami kolejowymi 108 i 110 oraz modernizację infrastruktury peronowej w gminach Moszczenica (przystanek kolejowy Moszczenica Małopolska) i Łużna (przystanek kolejowy Szalowa i stacja kolejowa Wola Łużańska).

O realizację tego zadania Miasto Gorlice stara się od lat. W roku 2020 Województwo Małopolskie wraz z partnerami: Województwem Podkarpackim, Miastem Gorlice, Powiatem Gorlickim, Gminą Łużna i Gminą Moszczenica, złożyło do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2028 roku wniosek pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 108 na odcinku Gorlice – Jasło – celem usprawnienia połączenia Kraków – Jasło wraz z rewitalizacją linii kolejowej nr 110 i budową łącznicy pomiędzy ww. liniami”. Wniosek został wtedy zakwalifikowany do II etapu naboru, w którym konieczne było sporządzenie i przedłożenie studium planistyczno-prognostycznego lub dokumentu równoważnego, o którym mowa w „Wytycznych naboru projektów do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2028 roku”. Po spełnieniu wszystkich wymogów dziś wiemy już, że projekt będzie realizowany.

Program Kolej Plus skierowany jest do jednostek samorządu lub związków metropolitalnych, które zainteresowane są rozwojem własnej infrastruktury kolejowej. Rząd planuje uzupełnienie istniejącej sieci kolejowej o połączenia pasażerskie z miastami wojewódzkimi. Realizacja ww. zadania to dla Miasta możliwość likwidacji wykluczenia komunikacyjnego i nowy dostęp do połączeń kolejowych.