Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Ignacy Łukasiewicz w Gorlicach – nowa wystawa w Muzeum PTTK

Ignacy Łukasiewicz w Gorlicach – nowa wystawa w Muzeum PTTK

Treść

W przeddzień 200. urodzin Ignacego Łukasiewicza, w gorlickim Muzeum Regionalnym PTTK odbył się wernisaż wystawy dedykowanej twórcy polskiego przemysłu naftowego.

Zgromadzonych na wczorajszym otwarciu przywitała Katarzyna Liana - kustosz muzeum, a w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice, Sekretarz Daniel Janeczek. Głos zabrali także Przewodniczący Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Dziubina.

Ekspozycja zatytułowana „Ignacy Łukasiewicz w Gorlicach” szczególny nacisk kładzie na 5-letni, przełomowy pobyt tego genialnego wynalazcy w naszym mieście. Właśnie w Gorlicach Łukasiewicz stał się samodzielnym farmaceutą i właścicielem apteki, tu także zawarł związek małżeński. Ale to oba przełomowe wynalazki stworzone w 1854 r. w mieście nad rzeką Ropą: idealna nafta i doskonale przystosowana do jej spalania lampa przyniosły mu rozgłos i uczyniły Gorlice pierwszym na świecie miastem oświetlonym uliczną lampą naftową.

Łukasiewicz zyskał powszechnie wielki szacunek jako pionier nowo powstającej branży, dzielił się swoją wiedzą i pomagał zakładać okoliczne kopalnie oraz destylarnie, nieustannie wspierał rozwój tworzącego się przemysłu petrochemicznego.

Rok 2022 to także doskonała okazji do przypomnienia wydarzenia z 1852 r. 170 lat temu książę Stanisław Jabłonowski z Kobylanki jako pierwszy rozpoczął oficjalne wydobywanie ropy naftowej na podstawie zezwolenia otrzymanego z c. k. Sądu Górniczego w Wieliczce. Jego kopanki otworzone na tzw. Pustym Polu w Siarach uchodzą za pierwszą kopalnię ropy naftowej na ziemiach polskich. O wydarzeniu tym pisały ówczesne gazety i to właśnie te informacje stały się bezpośrednim powodem przyjazdu Ignacego Łukasiewicza do Gorlic.

Wystawie dostępna będzie do 25 września i towarzyszy jej specjalnie przygotowana pamiątkowa ulotka. Serdecznie zapraszamy!