Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
JUbilusz Banku Spółdzielczego w Gorlicach

150-lecie Banku Spółdzielczego w Gorlicach

Treść

Wczoraj, w Gorlickim Centrum Kultury odbył się Jubileusz 150-lecia Banku Spółdzielczego w Gorlicach – instytucji, którą pod pierwotną nazwą „Towarzystwo Zaliczkowe" w październiku 1870 r. założył Wojciech Biechoński. Na zaproszenie Rady Nadzorczej i Zarządu Banku, w wydarzeniu uczestniczył Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla.
Grupowe zdjęcie wyróżnionych
Wśród zgromadzanych w sali teatralnej gości, znaleźli się także: Starosta Gorlicki Maria Gubała, Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski, Wójt Gminy Ropa Karol Górski, Dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisław Tohl, byli oraz obecni pracownicy Banku.
Goście wydarzenia
Uroczyste święto rozpoczęła projekcja filmu prezentującego 150-letnią historię instytucji.
Prezes Zarzadu Banku
Ważnym elementem Jubileuszu było wręczenie odznaczeń, którego dokonał Prezes Zarządu Jerzy Jemioła.
Okolicznosciowe przemówienia
Nie zabrakło także okolicznościowych wystąpień, życzeń oraz gratulacji.
Okolicznościowe przemówienia gości
Jak czytamy na stronie instytucji: Bank Spółdzielczy w Gorlicach został założony pod nazwą "Towarzystwo Zaliczkowe" w październiku 1870 r. przez Wojciecha Biechońskiego, działacza gospodarczego, społecznego, uczestnika ruchu niepodległościowego (Komisarz Rządu Narodowego w Powstaniu styczniowym 1864 r.).
Starosta Gorlicki i Prezes Zarządu
Towarzystwo Zaliczkowe, które powstało w okresie zaboru austriackiego, a którego celem była samoobrona ludności miejskiej i wiejskiej przed lichwą odegrało bardzo ważną rolę w życiu gospodarczym i społecznym obsługiwanego terenu.
Wójt gminy Ropa
Znaczenie i rola Towarzystwa w tym okresie była o tyle duża, że powstało ono w terenie samorzutnie, z inicjatywy miejscowej jako pierwsze w powiecie gorlickim, a zarazem jedno z pierwszych w Galicji.
Wójt Gminy Gorlice
W 1871 roku spółdzielnia liczy 132 członków, a fundusz udziałowy to 4 201 złotych reńskich. Pierwsze pożyczki dla członków udzielano na miesiące, tygodnie, od targu do targu i dni, w wysokości kilku złotych reńskich, na 12%.
Gratulacje dla Prezesa Banku
Na koniec 2015 roku Bank zrzeszał 1584 członków, których udziały wynosiły 175 500 zł. Wszystkie kapitały Banku na tę datę to 12 933 905 zł.
Wystapienia gości
Nazwa, zadania i funkcje Banku zmieniały się i narastały historycznie. Bank przybierał kolejno nazwy: Kasa Zaliczkowa w 1924 r., Bank Spółdzielczy w 1942 r., Gminna Kasa Spółdzielcza w 1950 r., Kasa Spółdzielcza w 1956 r., Bank Spółdzielczy w 1961 r., pod którą to nazwą występuje do dnia dzisiejszego.
Przez Zarządu Banku
Na przestrzeni lat, mimo zawieruch wojennych, różnych przeobrażeń i transformacji ustrojowych Bank nie przeżywał kryzysów zagrażających jego istnieniu. Z roku na rok umacniał swoją pozycję. Ulegał stopniowym przeobrażeniom, następował jego dynamiczny rozwój na skutek: przyjmowania nowych zadań i kompetencji, rozszerzania terenu działania, przyłączenia Banków Spółdzielczych w Ropie i Łużnej, otwierania punktów obsługi klienta poza siedzibą Centrali.
Wójt Gminy Sękowa
Bank z małej spółdzielni o ograniczonej działalności zwanej "Kasą wypłat" przekształcił się w nowoczesny, samodzielny Bank o stabilnych funduszach własnych, nowoczesnej infrastrukturze techniczno - informatycznej z szeroką ofertą produktów bankowych i ubezpieczeniowych.”
Przemówienia okolicznosciowe
Źródło: https://www.bs.gorlice.pl/, mat. własne