
150-lecie Banku Spółdzielczego w Gorlicach
Treść
Wczoraj, w Gorlickim Centrum Kultury odbył się Jubileusz 150-lecia Banku Spółdzielczego w Gorlicach – instytucji, którą pod pierwotną nazwą „Towarzystwo Zaliczkowe" w październiku 1870 r. założył Wojciech Biechoński. Na zaproszenie Rady Nadzorczej i Zarządu Banku, w wydarzeniu uczestniczył Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla.
Wśród zgromadzanych w sali teatralnej gości, znaleźli się także: Starosta Gorlicki Maria Gubała, Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski, Wójt Gminy Ropa Karol Górski, Dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisław Tohl, byli oraz obecni pracownicy Banku.
Uroczyste święto rozpoczęła projekcja filmu prezentującego 150-letnią historię instytucji.
Ważnym elementem Jubileuszu było wręczenie odznaczeń, którego dokonał Prezes Zarządu Jerzy Jemioła.
Nie zabrakło także okolicznościowych wystąpień, życzeń oraz gratulacji.
Jak czytamy na stronie instytucji: Bank Spółdzielczy w Gorlicach został założony pod nazwą "Towarzystwo Zaliczkowe" w październiku 1870 r. przez Wojciecha Biechońskiego, działacza gospodarczego, społecznego, uczestnika ruchu niepodległościowego (Komisarz Rządu Narodowego w Powstaniu styczniowym 1864 r.).
Towarzystwo Zaliczkowe, które powstało w okresie zaboru austriackiego, a którego celem była samoobrona ludności miejskiej i wiejskiej przed lichwą odegrało bardzo ważną rolę w życiu gospodarczym i społecznym obsługiwanego terenu.
Znaczenie i rola Towarzystwa w tym okresie była o tyle duża, że powstało ono w terenie samorzutnie, z inicjatywy miejscowej jako pierwsze w powiecie gorlickim, a zarazem jedno z pierwszych w Galicji.
W 1871 roku spółdzielnia liczy 132 członków, a fundusz udziałowy to 4 201 złotych reńskich. Pierwsze pożyczki dla członków udzielano na miesiące, tygodnie, od targu do targu i dni, w wysokości kilku złotych reńskich, na 12%.
Na koniec 2015 roku Bank zrzeszał 1584 członków, których udziały wynosiły 175 500 zł. Wszystkie kapitały Banku na tę datę to 12 933 905 zł.
Nazwa, zadania i funkcje Banku zmieniały się i narastały historycznie. Bank przybierał kolejno nazwy: Kasa Zaliczkowa w 1924 r., Bank Spółdzielczy w 1942 r., Gminna Kasa Spółdzielcza w 1950 r., Kasa Spółdzielcza w 1956 r., Bank Spółdzielczy w 1961 r., pod którą to nazwą występuje do dnia dzisiejszego.
Na przestrzeni lat, mimo zawieruch wojennych, różnych przeobrażeń i transformacji ustrojowych Bank nie przeżywał kryzysów zagrażających jego istnieniu. Z roku na rok umacniał swoją pozycję. Ulegał stopniowym przeobrażeniom, następował jego dynamiczny rozwój na skutek: przyjmowania nowych zadań i kompetencji, rozszerzania terenu działania, przyłączenia Banków Spółdzielczych w Ropie i Łużnej, otwierania punktów obsługi klienta poza siedzibą Centrali.
Bank z małej spółdzielni o ograniczonej działalności zwanej "Kasą wypłat" przekształcił się w nowoczesny, samodzielny Bank o stabilnych funduszach własnych, nowoczesnej infrastrukturze techniczno - informatycznej z szeroką ofertą produktów bankowych i ubezpieczeniowych.”
Źródło: https://www.bs.gorlice.pl/, mat. własne