Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Sidur Przechodniów finalistą konkursu „Modernizacja roku i budowa XXI w.”

Sidur Przechodniów finalistą konkursu „Modernizacja roku i budowa XXI w.”

Treść

Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono wyniki XXV edycji konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Finalistą konkursu został Sidur Przechodniów – wyjątkowy gorlicki pomnik, który powstał w tym roku przy cmentarzu żydowskim przy ul. Stróżowskiej. Wyróżnienie w imieniu burmistrza Rafała Kukli odebrał jego Zastępca Łukasz Bałajewicz.
Łukasz Bałajewicz odbiera nagrodę.
Jestem dumny, że gorlicka inwestycja została zauważona i doceniona. To wielki sukces, ale także odpowiedzialność i motywacja. To wyróżnienie jest dowodem na to, że warto podejmować działania na rzecz upamiętniania historii, realizując niebanalne i ciekawe inwestycje, dbając o architekturę i estetykę powstających obiektów. Serdecznie dziękuję projektantowi – firmie F-Projekt Marek Fijałkowski, wykonawcy - firmie Hażbud sp. z o.o. oraz wszystkim zaangażowanym w realizację projektu. – mówi burmistrz Rafał Kukla.
Sidur Przechodniów z lotu ptaka,
Pomnik powstał w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Gorlice. Przeszłość/Przyszłość – żydowska historia ocalona” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach programu „Dyplomacja Publiczna 2020 – nowy wymiar”, tuż przed wejściem na gorlicki kirkut. Pomnik posiada ściany w rzucie odzwierciedlającym kształt „Gwiazdy Dawida”, zwieńczony belkami tworzącymi dwa przenikające się trójkąty równoboczne, z czterema otwartymi wejściami. Pomnik wykonany jest w elewacji z surowego betonu. Na ścianach zewnętrznych, na kotwach zawieszone są tablice nagrobne – odrestaurowane macewy, wydobyte podczas prac przy ul. Strażackiej. Pod tablicami zawisły metalowe tabliczki z wygrawerowanymi tłumaczeniami tekstów z macew. Wnętrze pomnika zdobi świecznik stalowy, ocynkowany, obsadzony w betonowym fundamencie, przeznaczony do palenia świec podczas modlitw i uroczystości. Budowlę oświetlają lampy zlokalizowane w spodniej części gzymsu, sterowane za pomocą zegara zmierzchowego i czujek ruchu. Pomnik – prosty w swojej formie, jednoznacznie kojarzy się z z judaizmem. Jest swoistym miejscem pamięci o Żydach zamieszkujących przez dziesiątki lat Gorlice, ale także o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej – zaplanowanej i z wielkim okrucieństwem wykonanej przez niemieckiego okupanta eksterminacji ludności żydowskiej w Gorlicach i okolicy.

Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI w. nie tylko nagradza i wyłania najlepszych, ale również prezentuje wszelkie działania z zakresu modernizacji, które zostały zrealizowane na przestrzeni ostatnich lat. Z prezentowanych modernizacji i nowych budynków wyłania się obraz zmieniającej się Polski, nie tylko tej skupionej wokół dużych aglomeracji, ale również wokół mniejszych miast, miasteczek i wsi.
Łukasz Bałajewicz odbiera nagrodę.
Komisja Konkursowa, w skład której wchodzą cenieni specjaliści, przedstawiciele m.in. Ministerstw i uczelni wyższych, dociera do najbardziej odległych zakątków Polski. Corocznie przemierza ją wzdłuż i wszerz, wizytując setki miejsc i budynków. Sam fakt, że gorlicki Sidur Przechodniów został zauważony i zakwalifikowany do ogólnopolskiego finału, jest dla nas bardzo dużym wyróżnieniem, a także promocją.

Źrodło: mat. własne, www.modernizacjaroku.org.pl