Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Zdjęcie okładki ksiązki.

Ulica Stróżowska – tak ją pamiętamy

Treść

Na lokalnym rynku wydawniczym ukazała się prawdziwa perełka – publikacja Urszuli Karasińskiej „Gorlickie ulice – tak je pamiętamy. Stróżowska”. Książką o ul. Stróżowskiej rozpoczynamy cykl poświęcony ulicom naszego miasta. Wydanie publikacji wsparło Miasto Gorlice.

Urszula Karasińska to pasjonatka historii, bibliofil, długoletni pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, koordynatorka projektu „Świadkowie lokalnej historii”.

Skąd pomysł na książki o gorlickich ulicach? Gdy przeprowadzałam wywiady w ramach projektu „Świadkowie lokalnej historii”, wielu moich rozmówców opowiadało z sentymentem o ulicach, przy których mieszkali w dzieciństwie, a nawet często przez całe życie. To głównie ich wspomnienia, przekazane przez ich fotografie i dokumenty stały się kanwą tej publikacji. Korzystałam również z ogólnie dostępnych, jak i napisanych na moją prośbę pamiętników. – mówi Urszula Karasińska

Pani Urszula jako pierwszą na warsztat wzięła ulicę Stróżowską. Jak sama mówi, przede wszystkim ze względów sentymentalnych. To także jedna z najstarszych gorlickich ulic, ważna arteria komunikacyjna, miejsce z wieloma pięknymi kamienicami, ulica, która najbardziej ucierpiała w czasie bitwy gorlickiej.

Autorka zdradza, że kolejną ulicą, która doczeka się publikacji będzie ulica Jagiełły. Z niecierpliwością czekamy na efekty jej pracy. Zachęcamy do dzielenia się wspomnieniami i archiwalnymi fotografiami dotyczącymi gorlickich ulic. Materiały można przesyłać na adres: gorlickieulice@interia.pl albo przekazać do sekretariatu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach z dopiskiem „dla Urszuli Karasińskiej”.

Publikację można nabyć w Pawilonie Historii Miasta Gorlice.
Otwarta książka ze zdjęciem ul. Stróżowskiej