przewiń do góry
Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Piesi z większymi prawami i obowiązkami.

Piesi z większymi prawami i obowiązkami.

Treść

1 czerwca 2021 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy –
Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 463). Jednym z jej punktów były zmiany dotyczące
zachowania się kierowców pojazdów przed przejściami dla pieszych.

Kierowcy musieli w zasadzie z dnia na dzień zmienić swoje nawyki a nie wszystkim przyszło to łatwo. Niektórzy z przyzwyczajenia ignorują pieszego mającego zamiar przejść po pasach na drugą stronę jezdni, inni nie są świadomi zmian w przepisach ale zdecydowana większość stosuje się do tej nowelizacji.

O ile w mediach hucznie ogłoszono, że piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami podczas przechodzenia i wchodzenia na pasy, o tyle mało uwagi poświęcono kwestii obowiązków pieszego. Tymczasem jeśli pieszy zlekceważy kilka kardynalnych zasad może ponieść poważne konsekwencje i to nie tylko w postaci mandatu. Nie od dziś wiadomo, że w konfrontacji z samochodami, piesi mają nieco mniejsze szanse wyjść bez szwanku.

Dlatego przede wszystkim należy przestrzegać kilku przepisów, mających dużo wspólnego z rozsądkiem:
- nie wkraczamy na jezdnię bezpośrednio przed jadącym samochodem. Kierowca w teorii
powinien zwolnić przed przejściem i ustąpić pierwszeństwa, widząc pieszego ale fizyki
nie oszukamy. Szczególnie zimą, gdy drogi są wilgotne, śliskie od śniegu i lodu, należy wykazać się wyobraźnią i poczekać aż samochód wyhamuje.
- nie wjeżdżamy na przejście rowerem ani innym pojazdem (hulajnoga, deskorolka itp).
Kierowca może nie zauważyć osoby, która porusza się szybciej niż pieszy a w warunkach
ograniczonej widoczności skutki mogą być fatalne. Warto przypomnieć tutaj, że za jazdę
po przejściu dla pieszych jest mandat karny ale jest to mała strata w porównaniu do obrażeń, jakie mogą wyniknąć w razie zderzenia z autem. Wbieganie na przejście też może mieć podobne skutki i jest surowo zabronione.
- nie korzystamy z telefonu komórkowego w taki sposób, że stwarzamy zagrożenie dla siebie i innych. Zarówno rozmowa, jak i pisanie lub oglądanie treści na ekranie telefonu absorbują bardzo osoby w zasadzie w każdym wieku. Jak łatwo wejść wówczas prosto pod koła samochodu pokazują chociażby statystyki z kilkunastu krajów UE, gdzie około 20% wypadków na przejściach dla pieszych w 2018r. było spowodowane nieodpowiedzialnym używaniem telefonów.

Ktoś może powiedzieć, że artykuł faworyzuje kierowców, którzy kierując pojazdami, często są powodem wypadków na przejściu i wielu ludzkich nieszczęść. Po części jest to fakt. Jednak to pieszy jest tutaj w gorszym położeniu i powinien zadbać o swoje zdrowie i życie,
minimalizując ryzyko zderzenia z pojazdem. Jeśli te obie grupy uczestników ruchu zachowają zdrowy rozsądek i będą stosować się do przepisów, możemy liczyć na poprawę statystyk i unikniemy wielu ludzkich nieszczęść.

grafika za: policja.pl

Tagi