przewiń do góry
Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Gorlice - Miasto Światła... odblaskowego

Gorlice - Miasto Światła... odblaskowego

Treść

Zbliża się zmiana czasu na zimowy i dni stają się coraz krótsze. Zmieniają się też warunki pogodowe. Co za tym idzie, musimy się liczyć z faktem, że sporą ilość naszego czasu na zewnątrz będziemy spędzać w warunkach ograniczonej widoczności. Niesie to ze sobą niebezpieczeństwo związane z poruszaniem się po drogach publicznych po zmroku. Chociaż mamy coraz lepszą infrastrukturę drogową, coraz więcej chodników i ścieżek rowerowych to jednak spora część pieszych i rowerzystów porusza się w obszarach o zwiększonym ryzyku, związanym z brakiem oświetlenia.

W tym momencie wypada przypomnieć, że zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym, “pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek.”

Posiadanie odblasku lub elementów świecących to jedna kwestia. Druga to sposób ich noszenia i związana z tym skuteczność. Przykładowo opaski odblaskowe powinniśmy nosić na stronie bliższej jezdni, najlepiej w dolnej części nogi lub powyżej łokcia. Wówczas jesteśmy widoczni zarówno od tyłu, jak i od przodu.

W dobie wszechobecnych telefonów komórkowych, mamy prawie zawsze pod ręką urządzenie emitujące własne światło (białe tło wyświetlacza lub dioda LED)               Świecąc telefonem możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo bierne.

Ten sam aspekt dotyczy rowerzystów, którzy poruszają się nie tylko po ścieżkach ale również po drogach publicznych. Tutaj mamy jasno określone wytyczne dotyczące oświetlenia roweru:

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 sierpnia 2012 r. określa warunki techniczne pojazdów oraz zakres ich niezbędnego wyposażenia.

Rower (oraz wózek rowerowy) powinny być wyposażone:
 + z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
+ z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;

Mamy nadzieję, że treść artykułu zwiększy bezpieczeństwo naszych czytelników na ulicach miasta i okolic.

Grafika za: http://www.mazowiecka.policja.gov.pl

 

Tagi