przewiń do góry
Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Dostosowanie budynku Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Gorlicach do potrzeb osób niepełnosprawnych

Dostosowanie budynku Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Gorlicach do potrzeb osób niepełnosprawnych

Treść

Flaga i Godło Rzeczypospolitej Polskiej
PFRON

W dniu 25.01.2024 r., Miasto Gorlice złożyło wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON dla zadania pn.: „Dostosowanie budynku Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Gorlicach do potrzeb osób niepełnosprawnych”, w ramach ogłoszonego naboru do „Programu wyrównywania różnic między regionami III” dla obszaru B.

Celem projektu jest likwidacja barier architektonicznych na zewnątrz oraz wewnątrz budynku Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Gorlicach, w zakresie umożliwienia dzieciom niepełnosprawnym dostępności wejścia do budynku oraz wejść do pomieszczeń znajdujących się na jego parterze.

W szczególności przewiduje się:

  • dostosowanie toalety wraz z kabiną prysznicową bezprogową i odpływem liniowym na parterze budynku Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 do potrzeb osób niepełnosprawnych z dysfunkcją ruchu, poruszających się stale lub okresowo za pomocą wózka inwalidzkiego lub przy użyciu protez i kul,
  • montaż platformy przyschodowej,
  • budowę pochylni najazdowej wewnętrznej i zewnętrznej,
  • nadbudowę schodów wyjścia awaryjnego przy pokoju pedagoga w związku z montażem platformy przyschodowej,
  • wymianę 11 szt. drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami na parterze, które nie spełniają wymaganej szerokości, na nowe o odpowiedniej szerokości, tj.: gabinet dyrektora, sekretariat, gabinet wicedyrektora, pokój nauk, świetlica (2 szt.), jadalnia, gabinet pedagoga, szatnia męska, szatnia damska, węzeł sanitarny dla niepełnosprawnych.

Pomieszczenia łazienek dla dzieci nie są przystosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne (nienormatywna szerokość drzwi, próg, nieodpowiednie materiały konstrukcyjne, brak zabezpieczeń, poręczy i uchwytów dla niepełnosprawnych). Zatem projektuje się dostosowanie toalety na parterze budynku wraz z wyposażeniem, w tym systemem przyzywowo - alarmowym. Dostosowanie toalety na parterze spowoduje konieczność przebudowy toalety znajdującej się w obecnej szatni damskiej oraz zwiększenia jej metrażu kosztem szatni damskiej. Kabina ustępowa zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych wraz z niezbędnym wyposażeniem tj. poręcze, lustro podajnik na mydło, suszarka, ponadto zostanie zamontowany system przyzywowo-alarmowym oraz kabina prysznicowa bezprogowa z odpływem liniowym.

Drzwi prowadzące do podanych powyżej sal i pomieszczeń na parterze budynku, zostaną wymienione na nowe, które spełniają normalizowane szerokości dla osób poruszających się stale lub okresowo za pomocą wózka inwalidzkiego lub przy użyciu protez i kul. Drzwi będą spełniały następujące wymagania:

  • szerokość w świetle 90 cm, wysokość w świetle 200 cm,
  • skrzydła drzwi wzmocnione trzema zawiasami wraz z ościeżnicami.

Wewnątrz budynku projektuje się wykonanie pochylni najazdowej na podkonstrukcji stalowej, na której zostaną zamontowane płyty OSB i wyłożone matą antypoślizgową. Pochylnia będzie zakotwiona kołkami rozporowymi, a poręcze bezpiecznie zakończone, wykonane ze stali czarnej ocynkowanej malowanej proszkowo lub ze stali nierdzewnej.

Przy pokoju pedagoga projektuje się nadbudowę schodów wyjścia awaryjnego w związku z montażem platformy przyschodowej do transportu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich z dużymi tylnymi kołami oraz na wózkach elektrycznych.

Ponadto w zakres planowanej inwestycji wchodzi budowa zewnętrznej pochylni dla osób niepełnosprawnych. Pochylnia będzie obsługiwać wejście do budynku szkoły. Podstawowym zadaniem jak i celem realizacji pochylni przy budynku jest umożliwienie dostępu do budynku osobom niepełnosprawnym z dysfunkcją ruchu, poruszających się stale lub okresowo za pomocą wózka inwalidzkiego lub przy użyciu protez i kul. Projektowana pochylnia będzie stanowiła połączenie między istniejącym chodnikiem, a wejściem do istniejącego budynku. Dojazd do budynku będzie realizowany w niezmieniony sposób. Nie będą również zmienione a w szczególności pogorszone warunki ewakuacyjne w istniejącym budynku.

Łączny koszt realizacji projektu: 204 635,90 zł
Wnioskowana kwota dofinansowania ze środków PFRON: 112 549,75 zł
Termin realizacji zadania do 31.12.2024 r.