Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
W Gorlicach będzie tężnia!

W Gorlicach będzie tężnia!

Treść

Już niebawem nie będziecie musieli wyjeżdżać, aby móc zaczerpnąć drogocennego jodu! W gorlickim Parku Miejskim powstanie tężnia solankowa! Tym samym, na mapie gorlickiego pojawi się nowy, atrakcyjny zarówno dla mieszkańców jak i przyjezdnych punkt, który uzupełni infrastrukturę gorlickiego Parku i poszerzy możliwości spędzania w nim czasu wolnego.

Na budowę tego obiektu Miasto Gorlice pozyskało dofinansowanie w kwocie 124 783,40 zł z Województwa Małopolskiego. Powstanie w miejscu dawnej kawiarni „Parkowa", która choć budzi sentyment mieszkańców, w tej chwili jest w bardzo złym stanie technicznym - wymaga rozbiórki. Przez lata nie znalazła zainteresowania wśród lokalnych przedsiębiorców, którzy chcieliby w niej prowadzić swój biznes.

Tężnia to obiekt wytwarzający specyficzny mikroklimat – zbudowany zwykle z gałązek tarniny, po której spływa solanka. Wiatr i słońce z kolei sprawiają, że w jej obrębie powstaje pełna ważnych dla zdrowia pierwiastków mgiełka solankowa, która jest niezwykle pomocna w profilaktyce i przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Ze względu na dużą odległość od morza, mieszkańcom naszej części kraju, często brakuje w organizmie dobroczynnych dla zdrowia składników, jakimi są m.in. jod, brom, wapń i magnez. Dzięki tężni, nawet wśród beskidzkich pagórków, będziemy mogli poczuć się jak nad samym Bałtykiem!

Gorlicka tężnia będzie mieć kształt wielokąta wpisanego w okrąg. Wykonana zostanie w konstrukcji drewnianej i wyposażona w oświetlenie. Pośrodku altany usytuowana zostanie kolumna z gałązek tarniny, po której spływać będzie solanka. W obrębie zadaszenia teren zostanie utwardzony i wyłożony kostką granitową (tą z ul. Mickiewicza). Wokół ustawione zostaną ławki, kosze na śmieci oraz pergole nawiązujące do zieleni parkowej i dawnej architektury zabytkowego Parku Miejskiego w Gorlicach.

Wartość całej inwestycji wyniesie ok. 360 000,00 zł.

Za wsparcie projektu dziękujemy Zarządowi Województwa Małopolskiego oraz Radnej Wojewódzkiej Jadwidze Wójtowicz.