Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
65. rocznica śmierci ks. Bronisława Świeykowskiego

65. rocznica śmierci ks. Bronisława Świeykowskiego

Treść

Dziś tj. 27 stycznia 2021 r. (środa) przypada 65. rocznica śmierci ks. Bronisława Świeykowskiego – bohaterskiego burmistrza Gorlic z czasów I wojny światowej.
Msza świeta w gorlickiej bazylice
Z tej okazji o godz. 8.00 w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach, odprawiona została Msza Święta w jego intencji, zamówiona przez Starostę Gorlickiego oraz Burmistrza Gorlic.
Msza św. w intencji ks. Świeykowskiego
Tuż po nabożeństwie w imieniu mieszkańców Miasta oraz Powiatu, delegacja samorządowców Ziemi Gorlickiej złożyła znicze oraz kwiaty przy grobie ks. Bronisława Świeykowskiego, który pochowany został w krypcie kaplicy Miłkowskich na Cmentarzu Parafialnym.
Wiązanka kwiatów
W kameralnej uroczystości uczestniczyli: ks. proboszcz Stanisław Ruszel, Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, Wicestarosta Stanisław Kaszyk, Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz, Sekretarz Miasta Gorlice Daniel Janeczek, a także przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915”.
Złożenie kwiatów przy grobie
ŚWIEYKOWSKI Bronisław (ur. 1865 r., zm. 1956 r.) – święcenia kapłańskie otrzymał w Seminarium Duchownym w Przemyślu, studiował w Innsbrucku i Rzymie. Od 1896 r. przebywał w Gorlicach jako kapelan szpitala i katecheta w Ludowej Szkole Żeńskiej oraz na kursach w Seminarium Nauczycielskim. Był komisarycznym burmistrzem Gorlic w czasie trwania I wojny. Kierował pracą zarządu miasta ratując mieszkańców od głodu i nieszczęść. Po wojnie zajmował się działalnością polityczną pisując do „Głosu Narodu” i innych czasopism artykuły krytykujące niegospodarność władz, brak troski o odbudowę kraju. Jest autorem pamiętnika „Z dni grozy w Gorlicach”. Założył wiele instytucji publicznych. Fundator stypendiów dla najbiedniejszych uczniów. Wybitny etymolog o sławie europejskiej. Odznaczony godnością szambelana papieskiego, Honorowy Obywatel Miasta Gorlice – od 4 lipca 1921 r. Pozostawił po sobie wspaniałą pamięć duszpasterza i społecznika. Jego imię nosi główna sala wystawowa Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” oraz jedna z Gorlickich ulic, a jego pomnik zdobi hol miejskiego Ratusza.
Uczestnicy mszy świetej
Nabożeństwo w gorlickiej bazylice
Uczestnicy uroczystości Tablica pamiątkowa

Złożenie wieńców
Złożenie wiązanek