Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Seniorzy oswajają komputer, smartfony i Internet

Seniorzy oswajają komputer, smartfony i Internet

Treść

Instytut Turystyki w Krakowie Sp. z o.o. jest realizatorem projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych” – w ramach testowania modelu o niezwykle celnym tytule: „Szansa na sukces”.

Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, w ramach grantu powierzonego ITK przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

W pierwszym miesiącu realizacji, dzięki zaangażowaniu lokalnych liderów, zapisało się do projektu ponad 90. osób! Zaskoczeniem jest ogromna liczba seniorów, która zgłosiła się do udziału, pomimo sytuacji pandemicznej w kraju. Działania główne odbywają się w: Gorlicach, Bochni, Siedliskach k. Tarnowa oraz Krakowie, skąd pochodzą uczestnicy.

Jest to innowacyjny projekt, pomagający osobom w dojrzałym wieku rozwijać się zarówno prywatnie jak i zawodowo. Oferujemy szereg rodzajów wsparcia. Od diagnozy potrzeb każdego uczestnika, przez doradztwo, coaching, wsparcie psychologiczne i szkoleniowe.

„Uważamy, że dojrzały wiek, ograniczenia zdrowotne nie są przeszkodą w zdobywaniu wiedzy, a Internet nie jest tylko dla ludzi młodych. Chcemy zachęcić seniorów do aktywnego korzystania z dobrodziejstw sieci” – podkreśla Blanka Byrska - koordynatorka modelu „Szansa na sukces”.

Co ważne - każdy z uczestników na czas trwania działań projektowych, otrzyma komputer z dostępem do Internetu. Każda osoba będzie miała również możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych sesjach edukacyjnych, których celem jest przybliżenie osobom zainteresowanym, między innymi tematyki profesjonalnej obsługi komputera oraz bezpieczeństwa w sieci.

Kto nie idzie naprzód, ten się cofa

Uczestnicy, oprócz podstawowych warsztatów i szkoleń, mogą wziąć udział w dodatkowych aktywnościach. Przygotowane zostały specjalne warsztaty: kulinarne, zdrowego żywienia, zachowań ekologicznych, florystyczne oraz majsterkowania etc. Dodatkowo na uczestników czekają: zjazdy integracyjne oraz spotkania z absolwentami projektów unijnych, które mają za zadanie pokazać dobre praktyki i efekty osiągnięte dzięki korzystaniu ze wsparcia Funduszy Unijnych indywidualnym osobom, nie tylko firmom.

Co dalej?

Aktualnie do projektu zakwalifikowanych zostało 60 osób. Powstała także lista rezerwowa dla pozostałych zainteresowanych. Każdy z uczestników przeszedł już indywidualną diagnozę umiejętności i kompetencji. W styczniu, mimo pandemii, rozpoczynamy spotkania doradcze.

Więcej informacji znajduje się na stronie Instytutu Turystyki w Krakowie i na Facebooku.

Tekst: Instytut Turystyki w Krakowie