Gaudeamus igitur… Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021 UZW

14 października, w Dniu Edukacji Narodowej - polskiego święta oświaty i szkolnictwa wyższego, w Gorlickim Centrum Kultury odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021 Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach.

Tegoroczna uroczystość, jakże była inna od dotychczasowych- pełnych radości, uśmiechu studentów - seniorów, którzy przechodząc na zasłużoną emeryturę – „nie zamknęli za sobą drzwi”, co prowadzi często do samotności, wykluczenia, szarzyzny, monotonii, przygnębienia...

W swojej jesieni życia dostrzegli „złotą paletę barw”, „ złotą jesień życia” na Uniwersytecie Złotego Wieku. Mimo pandemii koronawirusa, mimo wzrostu zakażeń, mimo obaw i lęku - 50 słuchaczy wzięło udział w inauguracji, zachowując przy tym DDM, czyli dystans, dezynfekcję, maseczkę.

Złożyli uroczyste ślubowanie – „poznawania i wzbogacania wiedzy, rozwijania aktywności umysłowej i fizycznej, dociekaniu prawdy i głoszenia jej, przestrzeganiu zasad etyki i tolerancji, dbaniu o godność i honor, dzieląc się wzajemnie szacunkiem i koleżeństwem, aktywnie uczestnicząc w wykładach i w życiu małej Ojczyzny”.  Odśpiewali międzynarodową pieśń studentów „Gaudeamus igitur” – „Weselmy się bracia”.

Wysłuchali wykładu inauguracyjnego Janusza Sepioła - marszałka Małopolski i senatora RP rodem z Gorlic, który w swojej - bardzo osobistej prelekcji pt. „Feliks Tarczyński i jego epoka”, przeniósł studentów - seniorów do epoki CK Austro- Węgier, Galicji Franciszka Józefa, czasów Feliksa Tarczyńskiego - pradziadka wykładowcy.

Feliks Tarczyński był z wykształcenia aptekarzem, w latach 1910- 1916 burmistrzem Gorlic, członkiem zarządu władz Towarzystwa Kredytu Ziemskiego i Towarzystwa Zaliczkowego, działaczem TG Sokół.

To właśnie z jego inicjatywy powstał największy, imponujący gmach Gorlic - Cesarsko- Królewskie Gimnazjum, wzniesiony przez dwa lata dzięki kredytowi, który burmistrz Tarczyński gwarantował całym swym majątkiem. Podarował też 17 tysięcy cegieł i ekwiwalent w gotówce na budowę gmachu „Sokoła”.

W związku z pandemią, wzrostem zakażeń koronawirusem w skali całego kraju, obostrzeniami sanitarnymi oraz przypadającym Dniu Nauczyciela, władze samorządowe Miasta Gorlice i Powiatu Gorlickiego reprezentował i zabierał głos w uroczystości inauguracji Wicestarosta Gorlicki, Stanisław Kaszyk.
Sala GCK/ UZW podczas wykładu o Feliksie TarczyńskimSala GCK/ UZW podczas wykładu o Feliksie TarczyńskimSala GCK/ UZW podczas wykładu o Feliksie Tarczyńskim

Tagi