Wernisaż wystawy RE-NOWACJE. Cmentarze Wielkiej Wojny w Małopolsce sto lat póżniej

W piątek, 11.09 w Ośrodku Konferencyjno – Wystawienniczym Kasztel w Szymbarku, otwarta została wyjątkowa wystawa fotograficzna – „RE-NOWACJE. Cmentarze Wielkiej Wojny w Małopolsce sto lat później”.


Wernisaż otworzył Dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisław Thol oraz Wicewojewoda Małopolski Józef Leśniak. Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Joanna Florkiewicz – Kamieniarczyk oraz dr Agnieszka Partridge – organizatorka wystawy, wprowadziły gości w tematykę spotkania. Głos zabrał także Konsul generalny Austrii Philipp Charwath. W imieniu Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli, w wydarzeniu uczestniczył jego Zastępca Łukasz Bałajewicz.

Wystawa prezentuje efekty remontów wykonanych w ostatnich latach na wybranych cmentarzach z okresu I wojny światowej. Ekspozycja organizowana jest w ramach promocji Znaku Dziedzictwa Europejskiego.

Na liście odrestaurowanych i prezentowanych na wystawie obiektów znalazła się także gorlicka perełka –  Cmentarz Nr 91.

Celem wydarzenia jest promocja zabytkowych, małopolskich cmentarzy pierwszowojennych. Mamy się czym pochwalić - w regionie znajduje się wiele takich obiektów. Utrzymanie nekropolii jest naszym obowiązkiem – zarówno wobec poległych, jak i przyszłych pokoleń.

Wystawa potrwa do 14.10.2020 r. Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji znajduje się na stronie Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.

Przy okazji wizyty w naszym regionie, po uroczystym wernisażu, gorlicki Ratusz odwiedził konsul generalny Republiki Austrii Philipp Charwath.

Na spotkaniu z Burmistrzem Rafałem Kuklą, obecny był także Andrzej Tombiński który pełnił funkcję Honorowego Konsula Austrii (2013–2016) i Honorowego Konsula Generalnego (2016–2019).

Wizyta była okazją do rozmów na temat historii Gorlic - Bitwy pod Gorlicami, współczesnych działań upamiętniających wydarzenia z 1915 roku.

Tagi