Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Uhonorowali Feliksa Tarczyńskiego

Uhonorowali Feliksa Tarczyńskiego

Treść

Feliks Tarczyński to aptekarz, społecznik i prężny działacz, który w latach 1910 - 1916 był burmistrzem naszego Miasta. Wczoraj z inicjatywy Stowarzyszenia „Klub Gorliczan” odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej, na jego rodzinnym domu przy ul. Jagiełły 8.

Uroczystości rozpoczęły się w Dworze Karwacjanów prelekcją poświęconą Feliksowi Tarczyńskiemu, którą wygłosił Janusz Sepioł - architekt i historyk sztuki oraz... prawnuk Tarczyńskiego.

Następnie uczestnicy udali się pod rodzinny dom dawnego burmistrza - przy ul. Jagiełły. Tu odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Krótkie przemówienie wygłosił Burmistrz Rafała Kukla, a wydarzenie poprowadził Prezes Zarządu "Klubu Gorliczan" Zdzisław Tohl. Wśród gości zwydarzenia znalezli przedstawiciele Miasta i Powiatu. W trakcie uroczystości prawnuczka Feliksa Tarczyńskiego, przeczytała okolicznościowy wiersz ku pamięci gorliczanina.

Powstanie tablicy zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego.

Feliks Tarczyński (1861-1916)
Feliks Tarczyński był farmaceutą, właścicielem apteki i burmistrzem Gorlic. Urodził się w Rzeszowie. Po gimnazjum w Jaśle odbywał praktyki w wielu aptekach. W 1882 roku rozpoczął praktyki u Rogowskiego w Gorlicach.
Dyplom magistra farmacji uzyskał w 1888 roku na UJ w Krakowie.
W Gorlicach pracował w aptekach Rogowskiego i Hipolita Nowaka, a później przeniósł się do Żydaczowa. Poślubił gorliczankę Kazimierę Zydel (lub Saydel), córkę sekretarza Starostwa Powiatowego. Tam też urodził mu się syn Edward.
Po powrocie w 1896 r. do Gorlic prowadził początkowo aptekę Hipolita Nowaka, a z czasem założył własna drogerię początkowo w Rynku, później w budynku u styku ulic 3 Maja i obecnej ul. Ks. Bronisława Świeykowskiego.
Na kupionej parceli przy ul. Jagiełły 8 wybudował sobie dom. Był od 1899 r. członkiem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół". W roku 1904 został wybrany do Komisji „znawców" budowy gmachu „Sokoła". Pełnił obowiązki członka Sądu Honorowego Gniazda gorlickiego i niemal równocześnie nie piastował godność członka Rady Miasta Gorlic, W latach 1911-1916 sprawował urząd burmistrza.
Obok działalności w magistracie był aktywnym członkiem gorlickiego „Sokoła”. W roku 1904 wszedł w skład komisji budowlanej, której powierzono sprawę budowy sokolni. Na cel tej budowy Tarczyński ofiarował pięć tysięcy sztuk cegieł. Bardzo przyczynił się również do powstania Cesarsko-Królewskie Gimnazjum w Gorlicach.
Jak twierdzą źródła wykazywał rzadką umiejętność godzenia zwaśnionych ze sobą stron. Był człowiekiem bez uprzedzeń, czego najlepszym świadectwem mogą być nabożeństwa odprawione w Gorlicach po jego śmierci, na których w kościele parafialnym modlili się katolicy, zaś w synagodze – Żydzi.

Tagi