
Profilaktyka w gorlickich szkołach
Treść
Na przełomie kwietnia i maja br. w pięciu szkołach miejskich na terenie Gorlic zrealizowany został autorski Program Profilaktyki Zintegrowanej o nazwie Archipelag Skarbów opracowany przez dra Szymona Grzelaka.
Celem Programu było przeciwdziałanie ryzykownym zachowaniom młodzieży (profilaktyka wczesnych kontaktów seksualnych, choroby przenoszone drogą płciową, profilaktyka przeciwalkoholowa i przeciwnarkotykowa) oraz promowanie zdrowego stylu życia w wielu jego aspektach (okazywanie głębokiego szacunku wobec siebie i innych, rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, realizacja marzeń, osiągnięcie szczęścia w życiu osobistym, nawiązanie trwałej i zdrowej relacji z drugim człowiekiem).
Jednym z celów Programu było także uświadomienie młodym ludziom ich ogromnego pozytywnego potencjału. W ciągu dwóch dni warsztatów uczniowie stawali się poszukiwaczami skarbu jakim jest szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń.
Program składał się ze szkoleń dla Rady Pedagogicznej, spotkania z rodzicami uczniów biorących udział w Programie oraz dwóch spotkań z młodzieżą.
Programem zostali objęci wszyscy uczniowie klas II i III gimnazjum uczący się w pięciu Miejskich Zespołach Szkolnych w Gorlicach. Pierwsza realizacja tego programu w Gorlicach odbyła się w roku 2011 i objęła 4 gorlickie szkoły. Nadmienić należy, że program ten znajduje się w Systemie Rekomendacji Programów Profilaktycznych i Promocji Zdrowia Psychicznego, który jest prowadzony przez cztery instytucje: Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Instytut Psychiatrii i Neurologii.
W ramach systemu nie tylko gromadzone są programy o potwierdzonej skuteczności, ale wypracowane zostały również standardy i kryteria jakości programów profilaktycznych rekomendowanych do realizacji w szkołach.
"W ciągu czterech lat szkolnych (od wrzesnia2011 roku do czerwca 2015 roku) odbyło się już w kraju 630 realizacji tego programu, w których uczestniczyło ok. 75 600 uczniów. W roku 2014/2015 programem objęto ok. 30 tys. młodzieży z 253 szkół na terenie kraju. Średnia ocena programu (w skali 1-6) przez młodzież to 4,5, a przez pedagogów 5,5. Trzyetapowe badania ewaluacyjne nad skutecznością programu przeprowadzone w latach 2007-2008 (Grzelak, 2009) na grupie N=1306 gimnazjalistów, wykazały jednoznacznie pozytywny, silny i w wielu obszarach trwały (badanie po pół roku) wpływ programu na młodzież." Źródło: Rekomendowane programy profilaktyki uzależnień
Program sfinansowany został ze środków na realizację Miejskiego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Narkomanii dla Miasta Gorlice na rok 2016, który jest koordynowany przez Wydział Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych.
Foto: MZS Nr 1 i MZS Nr 6