Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
LEMtravel czyli I Łemkowski Festiwal Podróżniczy

LEMtravel czyli I Łemkowski Festiwal Podróżniczy

Treść

W dniach 12-13 maja, w siedzibie Stowarzyszenia Ruska Bursa w Gorlicach, odbył się I Łemkowski Festiwal Podróżniczy pod nazwą LEMtravel. Była to pierwsza tego typu impreza na terenie Gorlic, a także pierwszy dwujęzyczny festiwal podróżniczy w Polsce. W wydarzeniu w imieniu Burmistrza Miasta Rafała Kukli udział wzięli: Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Aleksander Augustyn oraz jego Zastępca Jerzy Knot.

Przez 2 dni można było słuchać pasjonujących opowieści ze świata, a także poznać podróżników wielkich i małych. Zaproszeni goście z pewnością zarazili widzów pasją do wędrowania, odkrywania i doświadczania nowego. A wszystko to odbyło się zarówno w języku polskim, jak i łemkowskim.

Sobotni program rozpoczął się od warsztatów survivalu, które prowadziła para ekspertów w tej dziedzinie: Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki. Następnie w sali głównej budynku prelekcje podróżnicze wygłosili specjalnie zaproszeni goście. Łukasz Kocewiak, autor książki „Aconcagua – w cieniu śnieżnego strażnika” opowiedział o swojej pasji do Gór Wysokich; Bartosz Maciejewski i Alicja Barć zdradzili szczegóły ich 3-tygodniowej wyprawy rowerowej dookoła Islandii, a na koniec Tomasz Wolnik opowiedział historię Karpackiej Doliny Śmierci.

W niedzielę nie brakowało również prelekcji i opowieści podróżniczych. Program tego dnia rozpoczął się od wycieczki Justyny Sekuły w Mroczne Beskidy i historie postaci legendarnych z terenu Beskidów.

Następnie Jakub Zygmunt zabrał widzów do Estonii – krainy Ugrofinów, a potem Paweł Małecki pokazał piękno parków narodowych i kanionów zachodnich Stanów Zjednoczonych.

Na koniec wystąpili jeszcze raz Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki, którzy opowiedzieli o swojej wyprawie tandemem z psem za koło podbiegunowe i Nordkapp, za którą zostali nominowani do nagrody Travellery 2018 w kategorii „Wyczyn Roku”.

Emocji na Festiwalu LEMtravel nie brakowało. Wydarzenie zgromadziło na każdej prelekcji kilkudziesięcioosobową widownię, która żywo reagowała, zadawała dodatkowe pytania oraz wymieniała się swoimi doświadczeniami. Jeszcze się nie skończyła się pierwsza edycja festiwalu, a goście domagali się organizacji kolejnej. Tak pozytywny odbiór imprezy niezwykle cieszy organizatorów imprezy.

LEMtravel został dofinansowany z Urzędu Miejskiego w Gorlicach, nagrody w konkursach ufundował Sklep Rowerowy Ostre Koło w Gorlicach, a noclegi dla prelegentów zapewnił Restauracja&Hotelik Leśny Dworek w Gorlicach.

Źródło: Ruska Bursa, mat. własne

Galeria zdjęć poniżej.
 

GALERIA