Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Spotkanie w gabinecie burmistrza.

famur

Treść

Miasto Gorlice uruchamia działania pomocowe po zapowiedzi zwolnień w firmie FAMUR

Wspólne działania na rzecz pracowników FAMUR-u. Miasto, przedsiębiorcy i instytucje łączą siły

Grupa Grenevia – właściciel zakładu FAMUR Oddział Glinik w Gorlicach – rozpoczęła procedurę zwolnień grupowych, które mają objąć blisko 200 pracowników. W odpowiedzi na tę trudną sytuację burmistrz Rafał Kukla podjął szereg działań mających na celu wsparcie osób zagrożonych utratą zatrudnienia oraz ograniczenie skutków planowanej restrukturyzacji dla lokalnego rynku pracy.

Spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych

Burmistrz spotkał się z przedstawicielami organizacji związkowych działających w fimie FAMUR Oddział Glinik w Gorlicach. Podczas rozmów omówiono sytuację pracowników oraz możliwe formy współpracy pomiędzy Miastem Gorlice a reprezentacją załogi.

Poruszono również kwestie związane z aktualnymi ofertami pracy na lokalnym rynku oraz możliwościami wsparcia osób objętych zwolnieniami. Burmistrz zadeklarował bieżące informowanie pracowników o dostępnych kursach i szkoleniach organizowanych przez firmy oraz stowarzyszenia działające w regionie, a także o projektach finansowanych ze środków krajowych i unijnych, wspierających aktywizację zawodową.

Współpraca z gorlickimi przedsiębiorcami

Burmistrz zwrócił się do gorlickich przedsiębiorców z apelem o solidarność i rozważenie możliwości zatrudnienia osób, które utracą pracę w zakładzie FAMUR.

Urząd Miejski w Gorlicach, za pośrednictwem Punktu Obsługi Inwestora, pozostaje w stałym kontakcie z lokalnymi firmami. Już w ostatnich dniach kilku przedsiębiorców przedstawiło możliwości zatrudnienia, a informacje o dostępnych ofertach zostały przekazane przedstawicielom związków zawodowych.

Spotkanie informacyjne dotyczące programu outplacementowego

Miasto wyszło z inicjatywą zorganizowania spotkania z przedstawicielami Spółdzielni Socjalnej Serwis z Tarnowa, która realizuje projekty wspierające osoby bezrobotne oraz zagrożone utratą pracy.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną możliwości udziału w programie outplacementowym obejmującym m.in. doradztwo zawodowe, szkolenia, przekwalifikowanie oraz pomoc w znalezieniu nowego zatrudnienia. W wydarzeniu będą mogli uczestniczyć przedstawiciele strony związkowej oraz zainteresowani pracownicy FAMUR-u.

Spotkanie zaplanowano na 10 sierpnia 2026 r.

Wsparcie Powiatowego Urzędu Pracy

Burmistrz Gorlic zwrócił się również do Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gorlicach z prośbą o objęcie pracowników kompleksowym wsparciem jeszcze przed rozpoczęciem procesu zwolnień. W piśmie zaproponowano między innymi:

  • uruchomienie dedykowanych szkoleń i programów przekwalifikowania zawodowego dostosowanych do potrzeb regionalnego rynku pracy,
  • zintensyfikowanie współpracy z przedsiębiorcami z powiatu gorlickiego oraz powiatów ościennych w celu pozyskiwania nowych ofert zatrudnienia,
  • organizację giełd pracy i spotkań z potencjalnymi pracodawcami,
  • rozważenie utworzenia specjalnego punktu lub zespołu odpowiedzialnego za wsparcie osób objętych zwolnieniami grupowymi.

Trudna sytuacja dla lokalnego rynku pracy

Grupa Grenevia poinformowała o rozpoczęciu procedury zwolnień grupowych w firmie FAMUR Oddział Glinik w Gorlicach. Redukcja zatrudnienia ma objąć blisko 200 pracowników. Głównymi przyczynami tej decyzji są spadek liczby zamówień oraz utrata rynków wschodnich.

Wśród osób objętych zwolnieniami znajdują się wykwalifikowani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Zwolnienie blisko 200 osób to nie tylko liczba. To niemal 200 rodzin, które z dnia na dzień muszą zmierzyć się z niepewnością, stresem i utratą poczucia bezpieczeństwa.

Skala planowanych zwolnień stanowi poważne wyzwanie dla lokalnego rynku pracy i może mieć odczuwalne konsekwencje społeczne oraz gospodarcze dla mieszkańców Gorlic i okolicznych gmin.

Rockfin rozwija działalność i tworzy nowe miejsca pracy

Jednocześnie pozytywnym sygnałem dla lokalnego rynku pracy jest dynamiczny rozwój firmy Rockfin.

W 2022 roku przedsiębiorstwo zapowiadało utworzenie około 100 nowych miejsc pracy w związku z rozbudową gorlickiego zakładu. Dziś wiadomo, że plany te zostały znacząco przekroczone. Od czasu ogłoszenia inwestycji zatrudnienie wzrosło o ponad 200 osób, a obecnie gorlicki oddział liczy około 310 pracowników.

Firma przygotowuje się do kolejnego etapu rozwoju, obejmującego rozbudowę powierzchni produkcyjnej, inwestycje w nowoczesne technologie, rozwój kompetencji serwisowych oraz dalsze zwiększanie zatrudnienia. Długoterminowym celem jest stworzenie zespołu liczącego około 500 pracowników.

Rozwój firmy Rockfin to dobra wiadomość dla Gorlic i realna szansa na znalezienie nowego zatrudnienia przez część pracowników objętych zwolnieniami.

Tagi