Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Uroczystości pod Krzyżem Katyńskim.

84. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

Treść

W minioną niedzielę – 17 września – obchodziliśmy 84. rocznicę ataku ZSRR na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka. Z tej okazji w Gorlicach odbyły się powiatowe uroczystości patriotyczne.
Przemarsz ul. Stróżowską, w tle ratusz.
Tegoroczne obchody rozpoczęła Msza św. w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia NMP w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. prałat Stanisław Górski.
Delegacje składają wiązankę.
Po Mszy, delegacje złożyły znicze i wiązanki pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Parafialnym.
Kombatanci składają wiązankę pod Krzyżem Katyńskim.
W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta i powiatu. Miasto Gorlice reprezentował Burmistrza Miasta Gorlice Rafał Kukla, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Beata Mikruta-Kawa oraz Tomasz Szczepanik.
Przemarsz delegacji pod Krzyż Katyński.
84 lata temu nasz kraj stał się ofiarą agresji ze strony Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. 17 września 1939 roku, kiedy Polacy opadli z sił po trwającej 17 dni obronie przed III Rzeszą, od wschodu granicę przekroczyło ok. 620 tys. żołnierzy, 4,7 tys. czołgów i 3,3 tys. samolotów Armii Czerwonej. Do niewoli trafiło przeszło 250 tys. polskich żołnierzy, w tym 18 tys. oficerów. Jeńcy byli zsyłani na Sybir.
Wierni w Bazylice Mniejszej w Gorlicach.
Światowy Dzień Sybiraka jest organizowany od 1991 roku przez Związek Sybiraków, założony w 1928 roku. Po II wojnie światowej z powodów politycznych Związek nie mógł działać. Jego reaktywacja nastąpiła w 1988 roku.
Msza w Bazylice Mniejszej.
Galeria zdjęć tutaj.