Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Samochód wyścigowy na trasie.

Jubileuszowy 10. Wyścig Górski Magura Małastowska

Treść

2023 to rok jubileuszy w wyścigach górskich. Ta dyscyplina sportów motorowych ma w Polsce 100-letnią tradycję, natomiast Automobilklub Biecki w dniach 16 – 18 czerwca organizuje jubileuszową, dziesiątą edycję Wyścigu Górskiego Magura Małastowska, będącego 3 i 4 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Organizatorzy opublikowali na stronie zawodów www.wyscigmagura.pl regulamin zawodów, przyjmowane są już pierwsze zgłoszenia kierowców, którzy ścigać się będą na  liczącej 3610 m trasie Małastów – Magura Małastowska.

Pierwszy wyścig na Magurę zorganizowano jesienią 2014 r., zarówno podczas sobotnich, jak i niedzielnych podjazdów najszybszym kierowcą okazał się Waldemar Kluza, na niższych stopniach podium stanęli wtedy Dubai, Andrzej Szepieniec (sobota) oraz Marcin Słobodzian i Tomasz Myszkier (niedziela). Waldemar Kluza wygrywał ten wyścig sześciokrotnie (10 razy stawał na podium), 3 razy zwyciężał Andrzej Szepieniec, po dwa razy Szymon Łukaszczyk i Michał Ratajczyk, po jednej wygranej tu  rundzie mają na koncie Dubai, Sebastian Stec i Jędrzej Szcześniak.

Zeszłoroczny wyścig okazał się szczęśliwy dla Sebastiana Steca (Ford Fiesta Proto)  i Jędrzeja Szcześniaka (Lamborghini Huracan Super Trofeo), którzy po raz pierwszy stanęli na najwyższym stopniu podium GSMP.

Zawody rozpoczną się w piątek, 16 czerwca – kierowców i samochody spotkać będzie można na Rynku w Gorlicach, gdzie od 9:00 do 17:00  przeprowadzone będą Odbiór Administracyjny i techniczne Badanie Kontrolne. W tym samym dniu, organizatorzy zapraszają na  godz. 18:30 do Gospody Magurskiej w Małastowie na ceremonię otwarcia zawodów, po której przewidziano odprawę z zawodnikami.

Sobota i niedziela to po dwa podjazdy treningowe i dwa wyścigowe każdego dnia, kierowcy będą zaczynali podjazdy od  godz. 9:00.

"Niezmiernie się cieszę, że na terenie powiatu gorlickiego odbywa się wydarzenie sportowe o tak dużej randze. Równie istotny jest fakt, że jest to znakomita okazja do promocji naszego regionu na arenie ogólnopolskiej. Jestem przekonana, że Wyścig Górski ”Magura Małastowska” będzie niezwykle emocjonujący, a fani wyścigów górskich będą świadkami rywalizacji przebiegającej na najwyższym poziomie. Korzystając z okazji pragnę podziękować organizatorowi wyścigu – Automobilklubowi Bieckiemu oraz wszystkim pozostałym instytucjom, osobom i służbom odpowiedzialnym za sprawny przebieg imprezy oraz pełne bezpieczeństwo jej uczestników i kibiców. Pozdrawiam także wszystkich zawodników i serdecznie witam na gorlickiej ziemi. Życzę organizatorom, zawodnikom i kibicom, by zawody przebiegały bez żadnych komplikacji i wszystkim dostarczyły oczekiwanych emocji i niezapomnianych sportowych wrażeń". - mówi Maria Gubała, Starosta Gorlicki.

"Wyścig Górski Magura Małastowska jest nie tylko doskonale zorganizowanym wydarzeniem, przynoszącym wiele radości miłośnikom sportów samochodowych, ale także wyjątkową formą promocji regionu – prestiż Wyścigu niesie ze sobą korzyści dla rozwoju turystyki i rozpoznawalności ziemi gorlickiej.

Beskid Niski, którego niepisaną stolicą są Gorlice, ze względu na różnorodne ukształtowanie terenu, atrakcyjne krajobrazy i bogate otoczenie przyrodnicze, jest prawdziwą perełką dla amatorów wielu sportów, w tym także samochodowych. Wyścig Górski Magura Małastowska, daje nie tylko możliwość rywalizacji sportowej, ale jest także ciekawą formą rekreacji oraz interesującym i pełnym emocji widowiskiem dla mieszkańców i turystów. Dlatego też – z wielką przyjemnością – gościmy Wyścig Górski Magura Małastowska w sercu Miasta Światła – na gorlickim Rynku, tradycyjnie już wspierając i aktywie włączając się w jego współorganizację.

Tegoroczna edycja Wyścigu Magurskiego jest wyjątkowa, bo dziesiąta, jubileuszowa! Z tej okazji serdecznie gratuluję i dziękuję wszystkim zaangażowanym w jego realizację na przestrzeni dekady. Zdaję sobie sprawę, że organizacja tak prestiżowej imprezy sportowej, jest wielkim wyzwaniem logistycznym. Zawodnikom życzę szerokiej, bezpiecznej drogi i zadawalających wyników. Powodzenia i do zobaczenia w Gorlicach – Mieście Światła!" - mówi burmistrz Rafał Kukla.

Współorganizatorem zawodów jest Gmina Sękowa, położona w malowniczym, pełnym atrakcji turystycznych (m.in. kościoły i cerkwie, położone na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej,  wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO czy liczne zabytkowe cmentarze wojskowe z czasów I Wojny Światowej) Beskidzie Niskim.

Partnerem Strategicznym wyścigu jest Województwo Małopolskie, patronat honorowy nad impreza objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Sponsorem Głównym 10. Wyścigu Górskiego Magura Małastowska jest PKN ORLEN.

Wszystkie informacje o zawodach znaleźć można na stronie internetowej www.wyscigmagura.pl, wyniki on – line dostępne będą na stronie www.wyniki-online.pl oraz w aplikacji Sportity, po wpisaniu hasła MAGURA23.

Źródło: Mariusz Sűss, Rzecznik Prasowy Wyścigu