Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Piknik Historyczny i obchody 108. rocznicy Bitwy pod Gorlicami

Piknik Historyczny i obchody 108. rocznicy Bitwy pod Gorlicami

Treść

Kolejne wydarzenie podczas gorlickiej majówki − we wtorek, 2 maja, Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, zaprasza na obchody 108. rocznicy Bitwy pod Gorlicami, które odbędą się na Cmentarzu Wojennym nr 91 w Gorlicach, a wraz z Wójtem Gminy Sękowa Małgorzatą Małuch oraz Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” − na sękowskie pola − gdzie po trzech latach przerwy − odbędzie się kolejna rekonstrukcja jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach ziemi gorlickiej. Tego dnia wystartuje też IV Międzynarodowy Półmaraton „Bitwa pod Gorlicami”.

2 maja - program wydarzenia:

  • 10:00 – uroczystości na Cmentarzu nr 91 w Gorlicach
  • 11:00 –  start IV Międzynarodowego Półmaratonu „Bitwa pod Gorlicami” (Cmentarz nr 91)
  • 14:30 – uroczyste zakończenie Półmaratonu (kompleks sportowo-rekreacyjny w Sękowej)
  • 16:30 – oficjalne otwarcie pikniku historycznego (teren przyległy do kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Sękowej)
  • 16:40 – modlitwa ekumeniczna w intencji poległych
  • 17:00 – widowisko historyczne

Bitwa pod Gorlicami była punktem kulminacyjnym toczących się od wielu miesięcy walk, których efektem było przełamanie frontu wschodniego. Najcięższe starcie miało miejsce w dniach 1-5 maja 1915 roku, a w operacji poległo kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy.

O godzinie 10:00 na Cmentarzu Nr 91, na wzgórzu Korczak odczytany zostanie Apel Poległych oraz odmówiona modlitwa ekumeniczna za poległych w bitwie. 

Punktualnie o godz. 11:00, spod bramy Cmentarza nr 91 wystartuje IV Międzynarodowy Półmaraton „Bitwa pod Gorlicami”. Meta biegu zlokalizowana jest w Sękowej, gdzie odbędzie się uroczyste zakończenie wydarzenia. Organizatorem biegu jest Akademickie Koło Polskiego Czerwonego Krzyża i Klub Honorowych Dawców Krwi przy Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Piknik Historyczny oraz rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami rozpoczną się o godzinie 16:30, na terenie przyległym do kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Sękowej.
Tym razem wydarzenie będzie miało nieco inny charakter niż dotychczas i rekonstruktorzy skupią się na przedstawieniu życia zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w wojennej rzeczywistości. Na łąkach powstanie m.in. namiastka szpitala polowego i małej wsi, a w widowisko mają zostać zaangażowane lokalne grupy teatralne.