Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Chór na scenie.

Za nami VIII Gorlicki Jarmark Bożonarodzeniowy

Treść

Za nami dwa wyjątkowe, przepełnione świąteczną atmosferą dni – w miniony weekend (17-18 grudnia), odbył się VIII Gorlicki Jarmark Bożonarodzeniowy! Rynek wypełnił się stoiskami handlowymi, z regionalnymi produktami i rękodziełem, a w powietrzu unosił się zapach piernika i choinki oraz świąteczna atmosfera. Nie zabrakło wspólnego kolędowania, żywej szopki, świątecznych warsztatów i tradycyjnej Gorlickiej Wigilii.
Wystawcy na jarmarku.
W pierwszy dzień Jarmarku mogliśmy posłuchać koncertów: Turbo Aniołów – zespołu dziecięcego, działającego przy Sanktuarium w Kobylance oraz uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, a w zabawną podróż po obrzędach bożonarodzeniowych zabrał nas Zespół Folklorystyczny Beskidy z Dominikowic, w przedstawieniu „Z kozą po kolędzie”.
Przedstiawienie w wykonaniu zespołu Beskidy.
Turbo anioły na scenie.
W niedzielę, na Rynku stanęła „żywa szopka”, a w niej: alpaki, kozy, kury, koguty  i osiołek – atrakcja cieszyła się dużym zainteresowaniem najmłodszych gorliczan. Za użyczenie alpak do gorlickiej szopki serdecznie dziękujemy Mieczysławowi Skowronowi.
Żywa szopka na gorlickim Rynku.
Żywa szopka na gorlickim Rynku.
O godz. 12:00 rozpoczął się konkurs kulinarny „Gorlicki Mistrz Smaku”, w którym zmierzyli się uczniowie z trzech szkół ponadpodstawowych, piekąc własne, wyjątkowe proziaki! Byli to reprezentanci szkół: Zespołu Szkół Zawodowych im. K. Pułaskiego w Gorlicach, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach.
Turniej Mistrz Smaku na scenie.
We współorganizację turnieju włączyła się niedawno powołana Młodzieżowa Rada Powiatu Gorlickiego. W skład jury weszli burmistrz Rafał Kukla, restauratorka i prezes fundacji Róża Iwona Budziak oraz szef kuchni i prezes fundacji Przygotujmy Radosław Kłapacz. Jury miało trudny wybór, ponieważ wszystkie proziaki były przepyszne. Zwycięzcami konkursu okazały się te, przygotowane przez uczniów „Budowlanki”. Tuż za nimi uplasował się „Kromer”, a trzecie miejsce zajęli uczniowie „Ekonomika”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.  
Harcerze ze światełkiem betlejemskim.
Tuż przed Wigilią, harcerze z Hufca ZHP Gorlice, przekazali niezwykły dar – Betlejemskie Światełko Pokoju.
Wigilia na gorlickim Rynku.
O godz. 14:00 na gorlickim Rynku, modlitwą odmówioną przez ks. dziekana Stanisława Ruszela, rozpoczęła się XI Gorlicka Wigilia! Zgromadzonych w świątecznej atmosferze przywitał Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, który złożył wszystkim świąteczne życzenia. Do życzeń dołączyli się również Radna Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, Wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski, organizatorka Wigilii i Prezes Fundacji Róża Iwona Budziak, asp. sztab. Krzysztof Brach z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach, Prezesi Kół Łowieckich i przedstawiciel Polskiego Związku Wędkarskiego Miasto Gorlice.
Wigilia na gorlickim Rynku.
Po symbolicznym przełamaniu się opłatkiem, zgromadzeni na Rynku gorliczanie, w atmosferze życzliwości wspólnie zjedli symboliczny posiłek wigilijny.  
Warsztaty świąteczne w pawolonie historii Miasta.
W oba dni, w Pawilonie Historii Miasta, dzieci i chętni dorośli mogli stworzyć swój wyjątkowy pierniczek oraz ozdoby świąteczne, a to za sprawą warsztatów „Świąteczne Anioły”, przygotowanych przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej.
Górka na gorlickim Rynku.
Nie lada atrakcją była górka, usypana z odgarniętego z Rynku śniegu – tłumnie korzystali z niej najmłodsi gorliczanie, serwując sobie małe zimowe szaleństwo!
Wystawcy na gorlickim Rynku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację Jarmarku – za możliwość wspólnego świętowania w trakcie Gorlickiej Wigilii, dziękujemy Iwonie Budziak, Kołom Łowieckim: Grabina, Szarak, Magura, Ryś, Dzik, Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu Miasto Gorlice.i wszystkim sponsorom, wystawcom, a także gorliczanom i przyjezdnym, którzy spędzili z nami ten wyjątkowy, przedświąteczny czas. Do zobaczenia za rok!  

Relacja fotograficzna z I dnia Jarmarku
Relacja fotograficzna z II dnia Jarmarku

Gorlicki Jarmark Bożonarodzeniowy wyróżniony jest marką lokalną Karpating.
Logo marki Karpating.