Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Chór „Sto lat” z Nyíregyházy wystąpił w Gorlicach

Chór „Sto lat” z Nyíregyházy wystąpił w Gorlicach

Treść

Wczoraj (tj. 20.11), w gorlickiej Bazylice odbył się koncert Chóru Kameralnego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej „Sto lat" z Nyíregyházy – miasta partnerskiego Gorlic. Na zaproszenie burmistrza Rafała Kukli, muzycy odwiedzili nasze miasto, a dzięki uprzejmości ks. Dziekana Stanisława Ruszela, wystąpili dla mieszkańców w murach kościoła farnego.
Występ chóru "Sto lat" w Bazylice Mniejszej w Gorlicach
W świątyni rozbrzmiały polskie i węgierskie pieśni ludowe, a także kościelne. Chórzyści zaśpiewali pod batutą Elli Pappné Szabó – emerytowanej nauczycielki gry na waltorni i dyrektor Szkoły Muzycznej im. Vikár Sándor w Nyíregyházie, która za swoją działalność odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi Republiki Węgierskiej.
Występ w Bazylice
Chór Kameralny Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z Nyíregyházy
został założony w 2011 roku. Jego celem jest szerzenie kultury polskiej na Węgrzech, współtworzenie i ubarwianie wspólnych uroczystości obu narodów, podtrzymywanie przyjaźni, a także rozwój zawodowy z dużym naciskiem na relacje międzyludzkie i doskonalenie pięknego i czystego śpiewu. Członkowie chóru kochają muzykę i zachowują swoją tradycję, ucząc się polskich utworów chóralnych i przekazują ją następnym pokoleniom. W swoim repertuarze mają m.in. aranżacje polskich i węgierskich pieśni ludowych, a także utwory na chóry kościelne.
Występ chórzystów
W 2016 r. chór otrzymał najwyższe odznaczenie w konkursie KÓTA Sátoraljaújhely.
Koncert w Bazylice
Pianistą chóru jest Dr. Széles Csabáné Dvorszki Magdolna, emerytowana nauczycielka gry na fortepianie, uhonorowana odznaczeniem Złotej Katedry.
Chórzyśći
Występ chóru „Sto lat" jest kolejnym, partnerskim działaniem Gorlic i Nyíregyházy.
Koncert chóru KlarnecistkaChór - występKoncertChórzyści Pianistka chóru