Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Przez żołądek do serca Węgra!

Przez żołądek do serca Węgra!

Treść

Na zaproszenie Burmistrza Ferenca Kovácsa, w ubiegły weekend (tj. 17-18.09), w Nyíregyházie gościła delegacja z Gorlic na czele z Burmistrzem Rafałem Kuklą. Przedstawiciele Miasta Światła wzięli udział w Tirpak Festiwalu – kulinarnym i kulturalnym święcie Miasta. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję spróbować tradycyjnych dań węgierskich, a także z innych krajów – w tym dania wprost z Miasta Światła! Drużyna kucharzy z Gorlic na wydarzeniu zaserwowała tradycyjny bigos, któremu jury konkursu kulinarnego przyznało II miejsce!
Goście na scenie
Tirpak Festiwal w Nyíregyházie to cykliczne święto organizowane we wrześniu, nawiązujące do tradycyjnego ludu Tirpaków – grupy ludzi, którzy osiedlili się w Nyíregyházie i okolicach w połowie XVIII wieku i odegrali decydującą rolę w rozwoju miasta.
Delegacja z Gorlic
Głównym celem festiwalu jest wzmocnienie współpracy między społecznościami i organizacjami obywatelskimi, które kultywują tradycje a także podniesienie świadomości na temat lokalnego dziedzictwa m.in. zaoferowanie publiczności możliwości spróbowania tradycyjnych dań.
Stoisko Gorlic
Wydarzenie jest także okazją do spotkań z miastami partnerskimi – w tym także z Gorlicami, które podczas tegorocznej edycji zorganizowały stoisko gastronomiczne i promocyjne.
Stoisko gastronomiczne
Tradycyjny, polski bigos przygotował szef kuchni Radosław Kłapacz oraz przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Kobylance.
Odbieranie nagrody na scenie
Stoisko Gorlic cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wyróżniało się nie tylko serwowaną potrawą, która zdobyła uznanie komisji konkursowej, ale także wyglądem. Piękne, pogórzańskie i góralskie motywy oraz stroje przyciągały i cieszyły oczy przechodniów.
Bigos
Spotkanie w gronie międzynarodowym było okazją do świętowania, wzajemnego poznania się, promocji, a także rozmów o dalszych planach współpracy.
Stoisko z bogosem
Źródło: Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylance, Misto Nyiregyhaza, mat. własne