Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Dersław dla Tadeusza Łuczejki!

Dersław dla Tadeusza Łuczejki!

Treść

Wczoraj, podczas uroczystej gali zorganizowanej w nowo wyremontowanym budynku „Sokoła”, najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Burmistrza Miasta Gorlice – statuetkę Dersława - odebrał Tadeusz Łuczejko.

Statuetka wręczona przez burmistrza Rafała Kuklę to podziękowanie za życiowy dorobek, zaangażowanie w swoją pracę oraz wkład w kulturę i promowanie naszego miasta i regionu. To też symboliczne zwieńczenie zawodowej drogi Tadeusza Łuczejki, który w tym miesiącu, po latach pracy w Gorlickim Centrum Kultury odchodzi na zasłużoną emeryturę.

Prowadzący wydarzenie - Janusz Zięba, dyrektor GCK - tak przedstawił znamienitego gościa: Twórca muzyki elektronicznej ambient, aranżer, artysta grafik, malarz. Od 2003 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Prezentacji Multimedialnych „Ambient Festival”, które corocznie odbywają się w Gorlicach i rozsławiają Ziemię Gorlicką w kraju oraz poza jego granicami.

Tadeusz Łuczejko to ambasador Miasta Światła.

Tadeusz Łuczejko z Piotrem Woltyńskim utworzył duet muzyczny Aquavoice, zespół tworzący muzykę elektroniczną w stylu tzw. „szkoły berlińskiej”. Od roku 1998 zespół Aquavoice tworzyli: Tadeusz Łuczejko (muzyka) oraz Paweł Olszański  odpowiedzialny za efekty wizualne). Od 2001 roku Tadeusz Łuczejko kontynuował działalność projektu Aquavoice jako solista. Zafascynowany muzyką elektroniczną takich zespołów jak Tangerine Dream podjął samodzielne próby tworzenia muzyki elektronicznej. W późniejszym czasie zaczął tworzyć muzykę w stylu ambient. Jego utwór „Underwater Flight” z albumu Water Music emitowany był w Programie III Polskiego Radia, gdzie uzyskał dużą popularność i został laureatem Złotej Dziesiątki w plebiscycie słuchaczy audycji Top Tlen Jerzego Kordowicza na najlepsze nagranie muzyki elektronicznej. Tadeusz Łuczejko ma na swoim koncie 9 autorskich płyt i jedną kompilację z interpretacjami utworów Eugeniusza Rudnika. Albumy Early Recordings i Nocturne otrzymały wyróżnienia Red Fingerprint za wartość artystyczną a Big Red Button za jakość dźwięku. Nagrania otrzymały tytuły płyt roku Best Records. Wyróżnienia zostały przyznane przez branżowy magazyn dla audiofilów, High Fidelity.
Tadeusz Łuczejko podczas koncertu
Tadeusz Łuczejko poza działalnością muzyczną zajmuje się także grafiką i malarstwem. Swoje zdolności plastyczne rozwijał już w szkole podstawowej, a potem kontynuował naukę w Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Jako plastyk projektował ilustracje książkowe współpracując z takimi wydawnictwami jak Iskry, Alfa (Warszawa), PiK (Katowice) czy ART (Kielce). Za swoje plakaty otrzymał kilka nagród i wyróżnień. Jest autorem wystaw indywidualnych między innymi w Danii, na Słowacji oraz w Polsce. Wystawiał swoje prace m.in. w Żywcu, Nowym Sączu, Warszawie, Tarnowie, Katowicach oraz Bardejowie na Słowacji i Sønderborg w Danii.

Jako artysta grafik projektował okładki do niektórych albumów Aqavoice oraz plakaty dla 20 edycji Międzynarodowych Prezentacji Multimedialnych „Ambient Festival”.

Nagrody i wyróżnienia:

  • 1983: Nagroda na „Ogólnopolskich Warsztatach Graficznych” Warszawa
  • 1985: Nagroda im. Alfreda Długosza w Galerii Sztuki BWA Dwór Karwacjanów w Gorlicach
  • 1986: Wyróżnienie na 42. Dorocznej Wystawie Nowosądeckich Artystów Plastyków
  • 1987: Wyróżnienie na 43. Dorocznej Wystawie Nowosądeckich Artystów Plastyków
  • 1991: Nagroda na 47. Dorocznej Wystawie Nowosądeckich Artystów Plastyków
  • 2013: Nagroda im. Alfreda Długosza na 30. "Salonie Gorlickim"
  • 2021: Nagroda Dyrektora Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów na 38. „Salonie Gorlickimi”

W poprzednich latach statuetkę Dersława otrzymali m.in. ks. Stanisław Ruszel, Ewa Wachowicz, Łukasz Dyczko, Mirosław Czyżykiewicz, dr Jerzy Krzewicki, Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman – Wydawnictwo CZARNE, Dariusz Bohatkiewicz, Władysław „Adzik” Sendecki oraz Adrienne Körmendy.
Sala gości