Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wspólnie rozmawiali o uczczeniu 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza

Wspólnie rozmawiali o uczczeniu 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza

Treść

W przyszłym roku przypada dwusetna rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza, a także mija 140 lat od jego śmierci. Jak wiadomo, ten wielki innowator i wynalazca, związany był z naszym regionem - działał nie tylko w Gorlicach, ale także m.in. w Jaśle, Krośnie, Bóbrce, Rzeszowie. Z tej okazji, przedstawiciele samorządów oraz instytucji związanych z Łukasiewiczem i przemysłem naftowym, podjęli wspólną inicjatywę upamiętnienia przyszłorocznych jubileuszy.

6 października w Rzeszowie, odbyła się konferencja prasowa, po której miało miejsce uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie ustanowienia roku 2022 – „Rokiem Ignacego Łukasiewicza” oraz odznaczenia go pośmiertnie Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP. W trakcie wydarzenia swój podpis na liście złożyli: Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, prof. Piotr Koszelnik – Rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Konrad Fijołek – Prezydent Rzeszowa.
Konferencja i podpisanie listu intencyjnego w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie
W spotkaniu udział wzięli także samorządowcy z Podkarpacia i Małopolski, w tym Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron oraz Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla.

Uczestnicy konferencji wspólnie zadeklarowali wolę organizacji w roku 2022 uroczystości i wydarzeń upamiętniających i upowszechniających postać Łukasiewicza. W trakcie konferencji głos zabrał także Burmistrz Miasta Gorlice, który przybliżył dokonania tego wielkiego Polaka w naszym mieście, podkreślił jego zasługi i podziękował za wspólne, ponadregionalne działania.

Konferencja odbyła się przed szkołą, do której uczęszczał w latach 1832-1836 Ignacy Łukasiewicz – I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. Wówczas było to gimnazjum.
Konferencja i podpisanie listu intencyjnego w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie
Podczas wydarzenia zostały także odsłonięte tablice prezentujące logo Roku Łukasiewicza. 

Przypominamy, że Burmistrz Rafał Kukla, wspólnie z Panią Poseł Barbarą Bartuś poczynili już pierwsze kroki w stronę uczczenia tych ważnych rocznic – m.in. zwrócili się do Narodowego Banku Polskiego o wybicie monety okolicznościowej, o której pisaliśmy TUTAJ.

Cieszymy się, że pamięć o Ignacym Łukasiewiczu jest podtrzymywana nie tylko w Gorlicach i wierzymy, że współpraca ponadregionalna przyniesie efekty i w przyszłym roku należycie wybrzmi jego imię!

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, mat. własne