Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Plakat zapraszający na koncert.

Muzyczne szlaki Karpat

Treść

Zapraszamy na koncert orkiestry smyczkowej Sinfonia Carpathia z gościnnym udziałem Maksyma Dondalskiego – Koncertmistrza Opery Narodowej w Warszawie, który odbędzie się 17 października w Oficynie Dworskiej przy renesansowym Kasztelu w Szymbarku.

W repertuarze znajdą się kompozycje autorstwa Ewy Borcz nawiązujące do melodii z regionu Karpat: "Diabelski Staw" - wirtuozowski utwór na dwoje skrzypiec i orkiestrę smyczkową w wykonaniu Maksyma Dondalskiego i Bartosza Życzynskiego - Koncertmistrza orkiestry Sinfonia Carpathia oraz "Serenada Karpacka"- czteroczęściowe dzieło, w którym pojawiają się nawiązania do polskiego i słowackiego folkloru przedstawione w nowatorski sposób przywodzą na myśl współczesne dzieła muzyki filmowej. Ewa Borcz inspiruje się twórczością znanych kompozytorów polskich takich jak: Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Mieczysław Karłowicz.

Koncert poprowadzony będzie przez Jakuba Bulzaka, który w interesujący dla słuchacza sposób opowie o artystach oraz utworach.

Sinfonia Carpathia to młoda, dynamicznie rozwijająca się kameralna orkiestra. Zespół został założony w Nowym Sączu w 2018 roku przez skrzypka Bartosza Życzyńskiego, a współtworzą go absolwenci polskich i zagranicznych uczelni muzycznych, soliści, kameraliści, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, pochodzący głownie z Sądecczyzny.

Orkiestra działa z ramienia Stowarzyszenia Artystycznego Carpathian, którego celem jest upowszechnianie muzyki i promowanie młodego pokolenia twórców oraz wykonawców na terenie regionu oraz poza jego granicami. Misją artystów jest tworzenie ambitnej i profesjonalnej formacji opartej na pasji do muzyki. Efektem pracy artystów są koncerty i nagrania, które dają im możliwość prezentacji swoich umiejętności, a publiczności odbioru wrażeń muzycznych na najwyższym poziomie. Orkiestra ma na swoim koncie udział w wielu koncertach, festiwalach i projektach.

Źródło: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach