Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Spotkanie miast partnerskich w Nyíregyházie

Spotkanie miast partnerskich w Nyíregyházie

Treść

W dniach 17-19 września, w ramach Spotkania Miast Partnerskich, Nyíregyháza gościła przedstawicieli swoich 12 miast „bliźniaczych” z całej Europy w gronie których znajdują się także Gorlice. W trakcie wydarzenia, nasze miasto reprezentował Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz.
Spotkanie młodych
W uroczystościach udział wzięli również samorządowcy z Rzeszowa, Bielska-Białej, a także z Rumunii (Satu Mare, Baia Mare, Sansimion), Słowacji (Preszów, Veľké Kapušany), Austrii (St. Pölten), Wielkiej Brytanii (St. Albans), Ukrainy (Beherove) oraz Niemiec (Iserlohn).
Pamiatkowy obraz
Gorlice i Nyíregyháza w tym roku świętują jubileusz 15-lecia współpracy. W trakcie oficjalnych obchodów, symboliczny Akt Potwierdzenia Umowy Partnerskiej podpisali Burmistrz Miasta Nyíregyháza Dr. Ferenc Kovács oraz Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz.
Przezntacja Gorlic
Spotkanie w gronie międzynarodowym było okazją do świętowania przypadających Jubileuszy, wzajemnego poznania się, promocji, a także podsumowań i rozmów o dalszych planach współpracy.
Porozumienie o dalszej współpracy
Delegacje uczestniczyły także w lokalnym święcie kultury ludowej – Tripak Festiwalu, który odbył się w Muzeum Wsi w Sóstó.
Tripak Festiwal
Równolegle, od 16 do 19 września w Nyíregyházie przebywali także uczniowie z miast partnerskich w ramach projektu „Europejski dialog dla młodych ludzi”. Dzięki dobrej współpracy, do udziału w projekcie zaproszono także Miasto Gorlice, które reprezentowała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera wraz z opiekunami – wicedyrektorem Panem Robertem Górą i Panią Moniką Sopalą.
Młodzi prenetują Gorlice
Młodzi, podczas 4-dniowego pobytu promowali Miasto Światła. W trakcie pracy w sekcjach, rozmawiali także o tematach ważnych na poziomie lokalnym i unijnym – m.in. o ochronie środowiska, solidarności społecznej, sytuacjach kryzysowych, prawie. Brali udział także w specjalnie przygotowanych atrakcjach i aktywnościach m.in. w grze terenowej, zwiedzaniu miasta, Tripak Festiwalu.
Spotkanie młodych - uczestnicy na sali
Serdecznie dziękujemy dyrekcji, opiekunom i uczniom I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach, za zaangażowanie w powyższy projekt, a Uzdrowisku Wysowa S.A. oraz firmie Polskie Piekarnie, za urozmaicenie naszego stoiska promocyjnego.
Przezntacja produktów lokalnych
Udział w Spotkaniu Miast Partnerskich jak i projekcie „Europejski dialog dla młodych ludzi” zaowocował zawarciem nowych kontaktów, umocnieniem współpracy międzynarodowej, a także budowaniem pozytywnego i atrakcyjnego wizerunku Gorlic.
Praca w sekcjach
Zdjęcia: I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach, Trifonov Éva, Jászai Menyhért, nyiregyhaza.hu