Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie

Treść

22 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie (#MDUOAP). Ta data została ustanowiona w 2019 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako reakcja na rosnącą liczbę przypadków prześladowań i dyskryminacji ze względu na wyznawaną wiarę.

22 sierpnia, o godz. 21.00 w całej Polsce podświetlone zostaną budynki urzędów i instytucji kultury. W Dobrzyniu nad Wisłą, Góra Zamkowa w geście solidarności z prześladowanymi zapalone zostaną pochodnie, a także odbędzie się Internetowa akcja zapalania świec i zniczy oraz modlitwa jako wyraz solidarności z ofiarami prześladowań.

Jak wziąć udział?

  • Spotkaj się z nami w Dobrzyniu - weź ze sobą pochodnię lub świecę, lub
  • Podziel się zdjęciem zapalonej świecy i jej symboliką na Facebooku lub Twitterze, Oznacz Laboratorium, dodaj hashtag: #MDUOAP, #22sierpnia, #FoRBmatters
  • Możesz również ustawić specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe, która dostępna jest TUTAJ.

Dołącz do obchodów - buduj kulturę wolności!

Dlaczego ten dzień jest ważny?

Zgodnie z szacunkami organizacji Open Doors, ok. 260 mln chrześcijan zmaga się ze szczególnie silnymi prześladowaniami w 50 krajach należących do Światowego Indeksu Prześladowań. W zeszłym roku w tych krajach 2983 chrześcijan zostało zabitych z powodu wiary, a 3711 było przetrzymywanych bez procesu, aresztowanych, skazanych lub więzionych.

Według raportów ośrodka Observatory on Intolerance and Discrimination against Christians in Europe, w 2018 roku doszło w Europie do 325 udokumentowanych przypadków naruszeń wolności sumienia i wyznania.

W 2019 roku odnotowano w Polsce co najmniej 64 przypadki szeroko rozumianego naruszenia wolności sumienia i wyznania wśród chrześcijan. Wstępne dane z pierwszego półrocza 2020 roku pozwalają sądzić, że w bieżącym roku możemy spodziewać się porównywalnego lub większego natężenia ataków.

Więcej informacji znajduje się na stronie Laboratorium Wolności Religijnej

Źródło: Laboratorium Wolności Religinej

Tagi