Młodzieżowa RM

Systematycznie, co kilka tygodni, w Ratuszu, zwoływana jest sesja Młodzieżowej Rady Miasta. Przybliżmy jej zamierzenia.

Młodzieżowe rady tworzone są przez grupy młodych ludzi, którzy zostali wybrani przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach organizowanych w poszczególnych szkołach. Pełnią rolę reprezentacji młodzieży w danym terenie i mają na celu uwrażliwienie władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców oraz wyrażenie opinii o działalności organów samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym młodzieży.

W skład Młodzieżowej Rady miasta w Gorlicach wchodzi 21 uczniów, uczących się w Gorlickich Gimnazjach. Każdą Szkołę reprezentuje czterech przedstawicieli, wyjątek stanowi MZS nr 6 (pięciu uczniów). Kadencja Rady trwa dwa lata, jednakże co roku skład MRM jest uzupełniany o nowych członków. Wynika to z tego, że część Radnych z 3 klas kończy gimnazja i na ich miejsce wybierani są nowi uczniowie. Opiekunką MRM jest wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gorlice Mariola Migdar.Prezydium Młodzieżowej Rady Miasta:
Przewodnicząca: Marcelina Warecka - MZS nr 5
Wiceprzewodniczący Jakub Wszołek - MZS nr 5
Sekretarz Gabriela Wójtowicz - MZS nr 6

Członkowie MRM:
MZS nr 1 : Anna Klukowska, Filip Schindler, Laura Szpilka, Marta Szydłowska
MZS Nr 3: Krystian Jerzak, Szymon Kozień, Kacper Machowski, Gabriela Wójtowicz
MZS Nr 4: Damian Pruchnicki, Aleksandra Siorek, Łukasz Zimowski, Szymon Panek
MZS Nr 5: Wszołek Jakub, Maciej Peciak, Marlena Tarsa, Marcelina Warecka
MZS Nr 6: Miłosz Bedryło, Izabela Bubniak, Karolina Falisz, Mateusz Krężołek, Gabriela Wójtowicz

Informacje o sesjach MRM, a także o akcjach organizowanych lub współorganizowanych przez Młodzieżową Radę Miasta będą umieszczane na tej stronie internetowej. Serdecznie zachęcamy do śledzenia naszej bieżącej działalności.
 3 listopada 2015 r. odbyła się sesja Młodzieżowej Rady Miasta.

Było to sesja organizacyjno - wyborcza. Nowi członkowie Rady złożyli uroczyste ślubowanie i krótko zaprezentowali się zebranym. Następnie w głosowaniu tajnym wybrane zostało prezydium Młodzieżowej Rady Miasta. Przewodniczącą została Marcelina Warecka - uczennica MZS nr 5, Wiceprzewodniczącym jest Jakub Wszołek, a funkcję sekretarza pełni Gabriela Wójtowicz. Na zakończenie sesji młodzież omawiała plany na najbliższy rok działalności.
 15 stycznia 2016 r. odbyła się kolejna sesja Młodzieżowej Rady Miasta.

W sesji uczestniczyli burmistrz Rafał Kukla, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Mariola Migdar oraz kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Aleksander Augustyn, którzy wręczyli delegacjom szkół dyplomy w konkursie na najładniejszą choinkę bożonarodzeniową zorganizowanym podczas „1 Gorlickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego 2015”. Choinki zostały udekorowane ozdobami przygotowanymi przez uczniów i przez okres świąteczno – noworoczny były ozdobą rynku podczas odbywających się tam imprez. I miejsce zdobył Miejski Zespół Szkół nr 1, a pozostałe placówki otrzymały wyróżnienia. Wszystkie szkoły uczestniczące w konkursie otrzymały też nagrody książkowe.

Młodzież zdecydowała, aby przystąpić do akcji charytatywnej - pomocy w leczeniu i rehabilitacji chorego chłopca Maksia Szymańskiego. Zbiórka zostanie przeprowadzona w Miejskich Zespołach Szkół.
Corocznie Młodzieżowa Rada Miasta organizuje dyskotekę międzyszkolną. W tym roku odbędzie się ona w Miejskim Zespole Szkół nr 6. Podczas dyskoteki mamie Maksia zostaną wręczone pieniądze uzyskane w akcji pomocy dla chłopca.

Zdjęcia z sesji MRM w dniu 15.01.2016 r. dostępne są tutaj.
 


 

4 lutego 2016 r. o godz. 16.30 w Miejskim Zespole Szkół nr 6 w Gorlicach odbyła się międzyszkolna dyskoteka zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miasta.

Młodzież bawiła się znakomicie w rytm tanecznych, karnawałowych przebojów. Dyskoteka jest organizowana cyklicznie co rok i ma na celu integrację uczniów z wszystkich gorlickich szkół gimnazjalnych. W tym roku współorganizatorem dyskoteki był MZS nr 6, natomiast w przyszłym roku zabawa planowana jest w MZS nr 1.

Podczas dyskoteki miał miejsce finał akcji charytatywnej zainicjowanej niedawno przez Młodzieżową Radę Miasta. Młodzi Radni podczas ostatniej sesji w dniu 15.01.2016 r. zdecydowali, aby przystąpić do akcji charytatywnej - pomocy w leczeniu i rehabilitacji chorego chłopca Maksia Szymańskiego. Zbiórka została przeprowadzona w Miejskich Zespołach Szkół w dniach 1-4 lutego br. Łącznie zgromadzono 2 364,91 zł, a na szczególną pochwalę zasługują uczniowie MZS nr 6, którzy zebrali 1 080 zł.

O godz. 18 na dyskotekę przybyła Pani Magdalena Szymańska - mama Maksia, która odebrała zgromadzoną kwotę pieniędzy dziękując Młodzieżowej Radzie Miasta za pomoc w sfinansowaniu rehabilitacji dla syna. Podziękowania wszystkim złożyła również wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gorlice Mariola Migdar - opiekunka Młodzieżowej Rady Miasta.

Maksymilian Szymański urodził się jako zdrowe dziecko. W wieku 10 miesięcy połknął odłamek plastikowej zabawki. Podczas transportu śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego doszło do zatrzymania akcji serca i dużego niedotlenienia mózgu. Spowodowało to, że w mózgu doszło do nieodwracalnych zmian. Maksiu od 8 lat jest dzieckiem niepełnosprawnym. Ma porażenie spastyczne czterokończynowe, nie chodzi, nie mówi. Chłopiec karmiony jest za pomocą PEGa tzn. otrzymuje pokarm płynny wprowadzony bezpośrednio do żołądka. Przeszedł dwie bardzo poważne operacje - resekcje stawów biodrowych, które wiązały się z zagrożeniem życia. Maksiu podlega stałej kontroli w kontroli w poradni neurologicznej, ortopedycznej, logopedycznej oraz ciągłej rehabilitacji, która w jego przypadku jest niezbędna w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki niej można zaobserwować coraz większe zdolności chłopca w komunikacji z otoczeniem.

Zdjęcia z dyskoteki w dniu 04.02.2016 r. dostępne są tutaj.