Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
W świecie folkloru

W świecie folkloru

Treść

Od 18 do 24 września, 6-38 Hufiec Pracy w Gorlicach realizował projekt „W świecie folkloru” w ramach programu Erasmus +. Projekt skierowany był do 20-osobowej grupy młodzieży w wieku 16-18 lat, z Polski i Słowacji. Młodzież słowacka to uczestnicy Centrum Wolnego Czasu w Starej Lubowni, stronę polską reprezentowali natomiast uczestnicy Hufca Pracy z Gorlic, uczęszczający do zasadniczych szkół branżowych w Bobowej oraz w Gorlicach.

Głównym założeniem projektu było wychowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze, pobudzanie wrażliwości młodzieży na doznania artystyczne oraz wszechstronny rozwój osobowości uczestników. Ponadto jego ideą jest rozbudzenie ciekawości młodego człowieka i zainteresowania go historią, kulturą oraz tradycją własnego regionu, a także poznanie wielokulturowości obu krajów poprzez różne aspekty kultury.

Uczestnicy wymiany odwiedzili m.in. Biecz, gdzie wzięli udział w Grze Miejskiej pt. „Historia Biecza od Średniowiecza”, której trasa wiodła przez najciekawsze jego zakątki. Ponadto młodzież zwiedziła Dom z Basztą, gdzie mieści się najstarsza na Podkarpaciu apteka oraz Turmę pod wieżą ratuszową i znajdującą się tam szkołę katów.

Bardzo interesującą lekcją kultury, tradycji i zwyczajów regionu był wieczór polski oraz słowacki. W czasie wieczoru polskiego młodzież wzięła udział w warsztatach tańca pogórzańskiego prowadzonych przez członków Kapeli Regionalnego Zespołu Tanecznego „Pogórzanie”. W trakcie jego trwania zaprezentowano gościom ze Słowacji stroje pogórzańskie, a przy akompaniamencie kapeli wspólnie śpiewano regionalne piosenki oraz biesiadowano kosztując potrawy regionalne.  Role odwróciły się w wieczór słowacki, podczas którego goście ze Słowacji przedstawili prezentacje swoich tradycji, zwyczajów i obrzędów. Młodzież z Polski mogła skosztować potraw tradycyjnych dla regionu Starej Lubovni, m.in. halusky z bryndzą, ziemniakove placki, które uczestnicy wcześniej sami przygotowali, keksy, słodkości oraz napoje. Wieczór uświetnił piękny pokaz części oczepin pary młodej oraz tradycyjny śpiew i taniec ludowy zaprezentowane przez młodzież ze Starej Lubovni.

Podczas trwającej wymiany międzynarodowej uczestnicy codziennie korzystali z wielu interesujących atrakcji. Wzięli udział w zajęciach warsztatowych z etnodizajnu inspirowanych tradycyjnym ludowym wzornictwem i technikami rękodzielniczymi. Ponadto młodzież odwiedziła Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach, gdzie uczestniczyła w warsztatach pszczelarskich oraz miała okazję degustować różne gatunki i rodzaje miodów. Wizyta zakończyła się przejażdżką wozem konnym po okolicy. Podczas zaplanowanego w harmonogramie Dnia Łemkowskiego młodzież wzięła również udział w zajęciach i dyskusji w Centrum Kultury im. B.I. Antonycza w Gorlicach. Uczestnicy odwiedzili także Dom Polsko-Słowacki w Gorlicach i Krynicy, gdzie podczas wycieczek zapoznali się z historią zabytków obu miast.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Szpera