Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
3. Festiwal im. Zygmunta Haupta — podsumowanie

3. Festiwal im. Zygmunta Haupta — podsumowanie

Treść

Wczoraj (24.09) zakończyła się trzecia edycja Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Przez cztery dni festiwalowa publiczność miała okazję spotkać się ze znakomitymi prozaikami, poetami i reporterami. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję, a póki co zachęcamy do przeczytania obszernej relacji z wydarzenia.

Pierwszy dzień 3. edycji Festiwalu im. Zygmunta Haupta tradycyjnie rozpoczęliśmy konferencją prasową w gorlickim Urzędzie Miejskim, w której uczestniczyli m.in.: Rafał Kukla (Burmistrz Miasta Gorlice), Arthur Haupt (syn patrona Festiwalu), Andrzej Stasiuk (Dyrektor Artystyczny Festiwalu), Joanna Kalisz-Dziki (Dyrektor MBP w Gorlicach), Janusz Zięba (Dyrektor GCK) oraz prof. Aleksander Madyda (badacz twórczości Zygmunta Haupta). Po oficjalnym otwarciu przenieśliśmy się do gorlickiej biblioteki na spotkanie poświęcone patronowi Festiwalu pt. ,,Zygmunt Haupt. Proza, poezja, reportaż”. Uczestniczyli w nim znawcy twórczości pisarza: prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski, dr Paweł Panas oraz Paweł Sołtys. Poetyckim akcentem Festiwalu było spotkanie z Marcinem Sendeckim — poetą nagrodzonym m.in. Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius (2015), autorem kilkunastu książek poetyckich.

Następnie na czerwonej kanapie gościliśmy Ziemowita Szczerka, z którym rozmawiał Dyrektor Artystyczny Festiwalu — Andrzej Stasiuk.

Pierwszy dzień gorlickiego literackiego święta zakończyliśmy muzycznym wydarzeniem w Gorlickim Centrum Kultury — koncertem Pablopavo. 

Drugi dzień
Festiwalu im. Zygmunta Haupta rozpoczęła barwna opowieść o Łemkach, ich historii i kulturze, a to za sprawą Antoniego Kroha — literata, etnografa, historyka kultury i doskonałego gawędziarza. Rozmowę poprowadził Wojciech Bonowicz, a pretekstem do spotkania była książka Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie. Nostalgiczny klimat poezji został przywołany podczas kolejnego spotkania, które poprowadził także Wojciech Bonowicz, tym razem goszcząc na czerwonej kanapie Aldonę Konopkiewicz — poetkę, autorkę filozoficzno-fantastycznych bajek i esejów, wyróżnioną tegoroczną Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za poemat Sierpień.

W tegorocznym programie Festiwalu było wiele węgierskich akcentów — a to za sprawą trwającego Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Kolejnym z nich była dyskusja hauptologów na temat doświadczeń wojennych i losów emigrantów po II wojnie światowej, poczucia wykorzenienia i jego śladów w literaturze emigracyjnej oraz zagadnień geopoetyki w literaturze polskiej. W dyskusji uczestniczyli prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski, dr Paweł Panas oraz prof. Lajos Pálfalvi — węgierski historyk literatury, tłumacz, laureat tegorocznej edycji Nagrody Transatlantyk przyznawanej przez Instytutu Książki dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą. Kolejnym punktem literackiego święta było spotkanie z węgierskim pisarzem Ádámem Bodorem — laureatem Nagrody im. Józsefa Attili, Węgierskiej Nagrody Literackiej oraz Nagrody im. Kossutha, autora książek takich jak: Ptaki Wierchowiny, Okręg Sinistra czy Zapach więzienia. Jego rozmowa z Andrzejem Stasiukiem dotyczyła Siedmiogrodu i Rumunii — rzeczywistości, w której dzieją się niesamowite rzeczy. Ten intensywny literacko dzień zakończyliśmy w Gorlickim Centrum Kultury akcentem muzycznym — koncertem węgierskiego zespołu Göncölszekér, podczas którego wysłuchaliśmy muzycznych interpretacji wierszy Paula Celana, Osipa Mandelsztama i Nelly Sachs.

Trzeci dzień gorlickiego literackiego święta zdominowała proza. Zarówno uznanych, wybitnych autorów, jak i tych debiutujących dopiero na literackiej niwie. Festiwal rozpoczęła epicka wyprawa do Lwowa — miasta, które nosi w sobie kilka miast. Ten niepowtarzalny lwowski klimat został przywołany w powieści Dom z witrażem, autorstwa Żanny Słoniowskiej — urodzonej we Lwowie pisarki, tłumaczki, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike i wyróżnionej Nagrodą Conrada za najlepszy debiut. Rozmowa autorki z dr Moniką Rogowską-Stangret przywołała fascynujące opowieści o Lwowie — teraz i kiedyś. Kolejną pisarką goszczącą na czerwonej kanapie była Weronika Gogola — tłumaczka, absolwentka ukrainoznawstwa — która opowiedziała o swojej debiutanckiej książce Po trochu. Lektura jej powieści to wspomnienia, opowiadane po kawałku po śmierci taty, przesiąknięte historiami z dzieciństwa na wsi. Zmianę optyki przyniosła rozmowa Michała Olszewskiego z Wojciechem Bonowiczem o jego najnowszej książce #Upał. Dziennikarz, reporter, prozaik odsłania mroczną stronę wirtualnej rzeczywistości, życia w Matrixie, gdzie zanikają wszystkie reguły. Na Festiwalu gościmy także autorów z zagranicy. Dzięki współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury odbyło się wyjątkowe spotkanie „O pamiętaniu” z Varujanem Vosganianem. Proza pamięci to obraz, jaki wyłania się z Księgi szeptów — nagrodzonej Nagrodą Angelus, wielowymiarowej i wielowątkowej opowieści o życiu i śmierci, historii i tożsamości. Powieść rumuńskiego prozaika, poety, działacza politycznego Varujana Vosganina to odmalowana w słowach tragiczna biografia XXI wieku.

Miłośnicy prozy Haupta mogli usłyszeć mistrzowskiej interpretacji Roberta Więckiewicza, który przeniósł nas w świat opowiadań z tomu Baskijski diabeł, a muzyczną ucztą był koncert barda, poety i kompozytora Jacka Kleyffa.

Ostatni dzień
gorlickiego święta literatury spędziliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Pięć spotkań, czterech wybitnych twórców słowa, trzech hauptologów oraz gość specjalny — Arthur Haupt, syn patrona Festiwalu. Festiwalu, który już trzeci rok z rzędu skupia miłośników dobrej literatury w gorlickiej przestrzeni — tak w skrócie można podsumować ostatni dzień Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Niedzielne popołudnie rozpoczęliśmy od spotkania z Magdaleną Czyńską — pisarką, dziennikarką, historykiem sztuki i kuratorką wystaw. Podczas rozmowy z Karolem Maliszewskim nasz gość snuł opowieść o Katarzynie Kobro — jednej z najwybitniejszych rzeźbiarek w dwudziestoleciu międzywojennym, przez długie lata pozostającej w cieniu swojego męża Władysława Strzemińskiego.

Kolejnym gościem Festiwalu był Waldemar Bawołek — pisarz dobrze znany gorlickiej publiczności, który tym razem opowiedział w rozmowie z Andrzejem Stasiukiem o swojej najnowszej książce Echo słońca, będącej historią o przeciętnych Polakach. Bronka Nowicka — zeszłoroczna laureatka Nagrody Literackiej Nike, którą otrzymała za książkę Nakarmić kamień — w rozmowie z Moniką Stopczyk zaprezentowała wiersze ze swojego nagrodzonego debiutu oraz utwory zupełnie nowe. Następnie Andrzej Stasiuk ponownie pojawił się na scenie, tym razem zapraszając do rozmowy Karola Maliszewskiego — krytyka literackiego, poetę i prozaika. Ich rozmowa skupiła się wokół wydanej cztery lata temu książki Przemyśl–Szczecin, będącej opowieścią z drogi i historiami ludzi, których można spotkać w pociągu. Zwieńczeniem trzeciej edycji Festiwalu im. Zygmunta Haupta było spotkanie tematyczne z udziałem badaczy życia i twórczości patrona Festiwalu.

W rozmowie wzięli udział prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomiski, dr Paweł Panas oraz gość specjalny — Arthur Haupt, syn patrona Festiwalu, który gościł w Gorlicach już drugi raz. Tematem spotkania była zachowana korespondencja, jaką Zygmunt Haupt pisał i jaką otrzymywał.

Źródło: MBP Gorlice
Fot. Daniel Sokołowski, Bartłomiej Kiełtyka — MBP w Gorlicach
Andrzej Wojnar — www.andrzejwojnar.pl