Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Osiedlowi Ekolodzy z Gorlic wyróżnieni

Osiedlowi Ekolodzy z Gorlic wyróżnieni

Treść

5 czerwca, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, poznaliśmy laureatów nagrody Super Samorząd, przyznawanej od sześciu lat przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach akcji Masz Głos.

Celem akcji Masz Głos jest zainteresowanie obywateli sprawami ich lokalnych społeczności i zachęcenie do uczestnictwa w życiu publicznym. Organizatorzy akcji wspierają mieszkańców w działaniu na rzecz najbliższego otoczenia, we współpracy z władzami lokalnymi. Co roku inicjatorzy akcji zapraszają organizacje pozarządowe, instytucje i grupy nieformalne z całej Polski, oferując im pomoc i wsparcie w pobudzaniu aktywności obywatelskiej, budowaniu dialogu mieszkańców z ich przedstawicielami w samorządzie lokalnym i integracji lokalnych wspólnot wokół rozwiązywania problemów gminy. Najlepsze praktyki wyróżniane są nagrodą Super Samorząd. Działalność  wolontariuszy w terenie wspierana jest przez doświadczonych ekspertów i koordynatorów z Fundacji im. Stefana Batorego oraz organizacji partnerskich.

Z radością informujemy, że wyróżnienie w akcji Masz Głos 2016/2017 otrzymała grupa nieformalna „Osiedlowi Ekolodzy” z Osiedla „Krasińskiego” w Gorlicach wspierana przez Stowarzyszenie „Partner dla Przedsiębiorczości. Jak podano w uzasadnieniu, grupę nagrodzono „za determinację w angażowaniu mieszkańców, mieszkanek i władz lokalnych we wspólne rozwiązywanie drobnych, choć istotnych problemów, jednocześnie za proekologiczne spojrzenie na miejską rzeczywistość”.

Opis działania grupy „Osiedlowi Ekolodzy” w ramach akcji Masz Głos: Ochrona środowiska naszego osiedla przez ograniczenia przykrych zapachów pochodzących z kontenera gromadzącego odpady komunalne. Poprawa organizacji i skuteczności segregacji odpadów. Zwiększenie ilości roślin dla ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Poprawa estetyki osiedla w tym ulicy licznie uczęszczanej przez młodzież szkolną - oczekiwany aspekt wychowawczy. Wskazanie młodzieży szkolnej i mieszkańcom osiedla, że mają wpływ na wygląd estetyczny i poprawę jakości swojego miejsca zamieszkania. Utwierdzenie w świadomości mieszkańców, że działając wspólnie możemy spełniać marzenia.

W akcji Masz Głos w edycji 2016/2017 wzięło udział 350 grup z całej Polski, w tym między innymi grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, młodzieżowe rady gminy, rady osiedlowe, domy kultury, biblioteki i szkoły.

Uczestnicy akcji Masz Głos pokazują, że ludzie chcą korzystać ze swoich praw i mieć wpływ na miejsca, w których żyją, że się angażują. Pokazują, że samorząd to żywa idea. Działają w całej Polsce, również w bardzo małych miejscowościach. Tam nie dociera kamera, a dzieją się znakomite rzeczy. Fundacja docenia ludzi, którzy je robią; pragnie popularyzować ich wysiłek i kreatywność – mówi Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego.

Źródło: Stowarzyszenie „Partner dla Przedsiębiorczości”
www.maszglosz.pl

Tagi