Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktywny Uniwersytet Złotego Wieku

Aktywny Uniwersytet Złotego Wieku

Treść

W ostatnich tygodniach słuchacze Uniwersytetu Złotego Wieku nad wyraz aktywnie spędzili czas. 10 maja ponad 70 seniorów pomaszerowało w marszu nordic walking do Pałacu Długoszów w Siarach, a 17 maja w Domu Polsko-Słowackim Maria Bujas-Łukaszewska z Krakowa opowiadała o savoir vivre - "sztuce życia" - ogładzie, dobrych manierach, konwenansach towarzyskich, znajomości obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i regułach grzecznościowych.

24 czerwca br. mija 80. rocznica śmierci Władysława Długosza – wielkiego Polaka z Ziemi Gorlickiej, senatora II RP, posła na Sejm Krajowy, posła do Rady Państwa CK Austro-Węgier, ministra dla Galicji i prezesa Krajowego Towarzystwa Naftowego, wieloletniego marszałka Rady Powiatowej w Gorlicach. 10 maja pamiętali o tym wydarzeniu słuchacze Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach. Przed pałacem witał wszystkich Aleksander Gucwa – pasjonat historii, właściciel portalu Sękowa.info, doskonały znawca życia, pracy i działalności społeczno-politycznej Długosza i jego rodziny. Powitał wszystkich studentów „Złotego Wieku” – wprowadzając w gawędę historyczną o pierwotnym dworze Władysława Dembowskiego, dziedzica Siar, o młodym 26 letnim mężczyźnie, Władysławie Długoszu, doskonale wykształconym w Krakowie i Pradze, który zapoznał się z córką dziedzica, przepiękną Kamilą Dembowską, zakochał i wyznał miłość, ale długo nie miał przychylności ojca Kamili.

Dalsza gawęda odbywała się już w pałacu. Aleksander Gucwa  poprowadził uczestników po salonach, pokojach i zakamarkach. Opisywał i wyjaśniał motywy architektoniczne, płaskorzeźby, obrazy. Następnie studenci w pałacowych wnętrzach zjedli ciepły posiłek i posileni, pełni wiedzy o życiu, działalności i rodzinie Władysława Długosza, utrwalili na fotografii swoją obecność w pałacu w Siarach. Następnie spokojnie przemaszerowali do okazałego mauzoleum – grobowca Długoszów na cmentarzu parafialnym w Sękowej

17 maja uczestnicy UZW wzięli udział w wykładzie poświęconym dobrym manierom. Wyrażenie "savoir - vivre" pochodzi z języka francuskiego i dosłownie znaczy "wiedzieć - żyć", czyli "znajomość życia", "sztuka życia'. Była to gawęda piękną polszczyzną o formach towarzyskich w życiu publicznym, w rodzinie, na przyjęciach; o wyglądzie, prezentacji i właściwym ubiorze, czyli "dress code"; o zachowaniu się w szczególnych sytuacjach; o nakrywaniu, podawaniu do stołu i jedzeniu oraz piciu.

Tę wiedzę o dobrych manierach, obyczajach i formach towarzyskich, regułach grzecznościowych, umiejętnościach postępowania w życiu i radzeniu sobie w rożnych trudnych sytuacjach przekazywała studentom "Złotego Wieku" Maria Bujas-Łukaszewska - aktorka, wykładowca, specjalista, konsultant ds. "Savoir-vivre'u i etykiety w biznesie, autorka programu Akademii Dobrych Manier dla uczniów szkól średnich, właścicielka firmy producenckiej Studio ADM-Film, stażystka Departamentu Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.