Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Nauczyciele miejskich szkół podczas szkolenia.

Program Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej

Treść

Gdy ktoś się zrani lub skaleczy sięga do apteczki pierwszej pomocy medycznej, by szybko opatrywać rany, zaklejać plastrem zadrapania lub podać leki uśmierzające ból. A co się dzieje, jeśli mamy do czynienia ze zranieniem emocjonalnym? Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale by również odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną.
Nauczyciele miejskich szkół podczas szkolenia.
W dniach 25 i 27 kwietnia przeprowadzona została I edycja szkolenia dla nauczycieli – realizatorów programu Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej.
Nauczyciele miejskich szkół podczas szkolenia.
Celem programu, znajdującego się na liście programów rekomendowanych przez ekspertów z instytucji takich jak PARPA, KBdsPN, IPiN czy ORE, jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych, emocjonalnych oraz przygotowanie ich do radzenia sobie z trudnościami.
Nauczyciele miejskich szkół podczas szkolenia.
Szkolenie poprowadziła Pani Grażyna Skrzekucka  - doświadczona trenerka programów profilaktyki i promocji zdrowia, m.in. Przyjaciele Zippiego, Strażnicy Uśmiechu i innych. W szkoleniu przygotowującym do prowadzenia zajęć z uczniami uczestniczyło 12 nauczycieli pracujących w pięciu gorlickich szkołach miejskich.
Nauczyciele miejskich szkół podczas szkolenia.
Pierwsze refleksje i wrażenia po szkoleniu są bardzo pozytywne. Z wypowiedzi uczestniczek wynika, że szkolenie było bardzo ciekawe, z dobrze opracowanymi materiałami. Jest to program bardzo potrzebny, angażujący zarówno uczniów jak też nauczycieli, stwarzający możliwości wielorakiego oddziaływania na zdrowie psychiczne i dobrostan osób biorących w nim udział.

Autorki programu Sylwia Wierzchowska i Elżbieta Nerwińska z Centrum Pozytywnej Edukacji dołożyły wiele starań, by propozycje programowe wychodziły naprzeciw potrzebom współczesnej szkoły, uczniów i nauczycieli.

Warsztaty zrealizowano są w ramach zadań Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022.